Вести
02. 04. 2013.
Двоје новинара из Србије добитници „Балканске стипендије за новинарску изузетност“ за 2013. годину
Стипендије за истраживање новинарских прича добили Марија Милошевић новинарка РТВ Крагујевац и Мирко Рудић, новинар недељника Време.
Десет новинара са Балкана добиће средства и професионалну подршку за истраживање новинарских прича на тему интегритета током 2013 године. Међу награђенима, које је одабрао независни међународни жири, налази се и двоје новинара и Србије, Марија Милошевић новинарка РТВ Крагујевац и Мирко Рудић, новинар недељника Време.
Награђени новинари добиће стипендију у износу од 2000 евра, додатни фонд од 2000 евра за трошкове путовања и истраживања, искусног уредника са којим ће радити на својим причама, присуство на међународним семинарима и могућност да њихове приче буду објављене у престижним регионалним и светским медијима.
Независни жири, чији је почасни члан ове године вишеструко награђивани британски новинар Пол Луис, уредник специјалних издања Гардијана, на крају програма ће изабрати три најбоља текста настала као резултат рада десет изабраних новинара.
Стипендије ће бити додељене и новинарима из региона, међу којима су Дино Јахиц, из Босне и Херцеговине, Мери Јордановска, из Македоније, Хана Марку са Косова, Влад Одобесцу из Румуније, Горан Ризаов из Македоније, Ерјона Руси из Албаније, Мелиса Скендер из Хрватске и Елена Станцу из Румуније.
По завршетку програма новинари ће постати чланови Алумни мреже, која омогућава повезивање са регионалним и светским новинарима, промоцију њиховог рада, стручну подршку и средства за истраживања и путовања. Све приче ће бити објављене на енглеском и локалним језицима, и пренете у истакнутим медијима.
Програм стипендирања новинара покренули су 2007. године ЕРСТЕ Фондација и Роберт Бош Штифтунг у сарадњи са Балканском истраживачком мрежом, како би промовисали новинарску изузетност и подстакли прекогранична истраживања.
Више информација о стипендији доступно је на: fellowship.birn.eu.com
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.