Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Веран Матић – Заштитимо невиност од злоупотребе власти
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 05. 2025.

Аутор: Веран Матић Извор: javniservis.net

Веран Матић – Заштитимо невиност од злоупотребе власти

Годинама се очекују измене закона које се тичу новинарства. Формиране радне групе, инклузивне. Потом су расформиране, а министарство написало своје верзије измена. Потом су из министарства позвали представнике удружења новинара и асоцијација медија на хитан састанак, да се сагласе са визијама министарства. На питање чланова радних група, ко је писао текстове измена који су потпуно различити од онога о чему се разговарало на радним групама, добијен је одговор да су предлози стигли из Брисела.

Не улазећи у истинитост ове тврдње, сигуран сам да је у питању „креативно” али опасно размишљање, по ко зна који пут тражење алибија у Бриселу (као што је ономад за аферу звучни топ тражено у Русији). 

Потпуно је јасно да министарство и наша влада често манипулишу Бриселом, тако су и овог пута ушли у „цајтнот” и сада би желели да сабију време, а што је најгоре, да пласирају измене закона са опасним могућим последицама. Ако није тако, нека ме демантује Делегација Европске комисије у Београду. 

Друга бесмислица, незаконитост и силеџијство је саопштена на истом овом састанку – да о предложеним изменама неће бити јавне расправе. 

Трећа је одлука да се дâ ултиматум учесницима да се изјасне о предложеним изменама у року од 48 сати (као да је у питању ријалити 48 сати свадба или неки слични формат, у којем живе, очигледно, представници наших институција). 

АНЕМ, УНС и НУНС већ су објавили своје ставове о својеврсном насилном чину којим удружења треба да аминују измене које је направила администрација министарства, глумећи инклузивност и демократичност. 

Задржаћу се на једној измени која ће оставити несагледиву штету, уколико буде реализована: промена текста чланова 84 и 85, Закона о јавном информисању и медијима, штите претпоставку невиности, која је иначе Уставом заштићена (Законом о кривичном поступку, али и Кодексом новинара Србије) , али и овим члановима закона, за који не постоји ниједан разлог, аргумент, да буду мењани, нарочито у формату који је глуп, али и који је опасан –  како то дефинише министарство: 

У важећем Закону о јавном информисању и медијма овај члан гласи: 

Члан 84

У циљу заштите људског достојанства, као и независности, угледа и непристрасности суда или другог надлежног органа, нико се путем медија не сме означити учиниоцем кажњивог дела, односно кривим или одговорним пре правноснажности одлуке суда.

Објављивање информација у вези с кривичним поступком

Члан 85

Информације из кривичног поступка који је у току могу се објавити ако су изнете на главном претресу или ако су прибављене или ако су могле бити добијене од органа јавне власти, на основу закона којим се уређује приступ информацијама од јавног значаја.

У новој верзији члана 84, убацују се додатна „обезбеђења и гаранције” за окривљене, одредница „Мишљења и информације могу се саопштавати или објављивати само на начин који не доводи у питање претпоставку невиности…” 

Важећи закон на адекватан начин штити претпоставку невиности. А додатне дораде усмерене су, очигледно, ка истраживачком новинарству и професионалном новинарству уопште. 

Члан 85.  у новој верзији је не само сувишан, већ и бесмислен и штетан по медије, јер уводи појачану дужност да се пази на претпоставку невиности (на коју се свакако пази). 

Ако новинари и медији могу да објављују само информације које им сервирају надлежне институције, полиција, судови, тужилаштва, и ако немају право на истраживања, која су и контролни механизми институција, који не крше претпоставку невиности, онда ће читава област „правосуђа” бити затамњена. 

Овај додатак као да је написан да би се додатно отежао рад медија који се баве истраживачким новинарством. 

“Ово је закон против истраживачких медија. Он као да је писан да би се зауставило извештавање о порукама са Скај апликације и другим сличним аферама”, прокоментарисали су новинари који су видели ову одредбу.

Са једне стране засути SLAPP тужбама, најчешће контроверзних бизнисмена блиских власти, припадника организованог криминала, представника институција који су злоупотребили свој положај или су одговорни за тешке последице по људе и имовину… истраживачки медији заробљавају се у дугим судским процесима који одвлаче време, енергију и средства. 

Сада се отвара простор и за ограничења у објављивању података без којих никада не бисмо сазнали важне информације и податке о политичким злоупотребама, организованом криминалу, злочинима… 

Невиност без заштите, први је југословенски звучни филм снимљен 1942. године, забрањен и од немачких окупационих власти, али и од комунистичких, после рата. Ослобођен тек 1968. године, у истоименом филму Душана Макавејева.

Сада се чини да министарство пише сценарио за филм у којем ће се потенцијална невиност штитити прекомерним средствима и механизмима, који остављају велики простор за злоупотребу, односно за неомеђено давање могућности институцијама да затру новинарство као професију, посебно најхрабрији и најпрофесионалнији део – истраживачко новинарство. 

Као професија,  као што морамо гарантовати поштовање претпоставке невиности, морамо омогућити новинарима да професионално раде посао од јавног интереса, без нових, репресивних ограничења. Морамо заштити невиност од злоупотребе власти. 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси