Вести
23. 05. 2025.
Новинари осећају да не могу да рачунају на подршку полиције и заштиту правног система
Напади на новинаре и спречавање њховог рада протеклог викенда током скупа СНС у Нишу додатно су погоршали безбедност новинара.
Постао је тренд да представнике медија нападају, а да полиција то гледа и не реагује, као и да тужилаштво не може да утиче на полицију да ради свој посао. Имамо осећај да смо пуштени низ воду и да не можемо да рачунамо на заштиту правног система – закључили су представници медија и медијских удружења на састанку чланова Сталне радне групе за безбедност новинара у Нишу са представницима тужилаштва и полиције, одржаног у сарадњи АНЕМ-а и Мисије ОЕБС у Србији.
„Дошли смо данас у Ниш да дамо подршку новинаркама и новинарима који су физички нападани, вређани и привођени пре само неколико дана на партијском скупу владајуће странке. Да одамо признање новинарској солидарности која је била изузетно масовна са новинаркама и новинарима дописништва РТС, када их је председник државе назвао имбецилима после објављивања прилога по свим професионалним стандардима. Дошли смо да укажемо на веома поразне трендове када је реч о ескалацији некажњених напада на новинаре, која се догађа у протеклих 6 месеци. Те да су боље заштићени нападачи од самих нападаних новинарки и новинара”, рекао је Веран Матић на почетку састанка.
Напади и претње новинарима у Србији постају све израженији и интензивнији, а званични подаци указују да надлежне институције решавају све мање случајева.
„Узроци напада уживо и у дигиталном свету леже у грубом, и честом јавном, таргетирању и сатанизовању појединих новинара и редакција од стране носилаца извршне власти и најважнијих политичара, што снажно утиче на спиралу насиља која води преко лажи и увреда у таблоидним провладиним медијима и претњи на друштвеним мрежама упућених новинарима и новинаркама. Овај тренд некажњавања претњи и физичких напада не може да води другом исходу осим да буде са све тежим последицама”, истакао је Веран Матић, председник УО АНЕМ и члан Сталне радне групе за безбедност новинара.
На састанку је било речи о конкретним случајевима напада на новинарке Јужних вести и Нова ТВ и привођење новинара СБС радија током скупа у Нишу протеклог викенда.
„Гледали смо да избегнемо скуп с обзиром на то да нисмо имали акредитације, јер су их добили само одређени новинари. Знали смо да нисмо добродошли. Рано ујутру смо снимили припреме, а кад је око 18х кренуло свирање химне и дизање заставе, мене и сниматеља су четворица младића почела да гурају. Викали су нам и да смо усташе, да се вратимо у Загреб. Све то су гледали полицајци у близини и апсолутно нико није пришао онима коју су викали на нас и гурали нас. Хтела сам телефоном да позовем полицију кад сам видела да нам они неће помоћи, али од буке нисам чула да ли ми се ико јавио. Онда сам почела да машем полицији и један полицајац је пришао и одвео нас на безбедно. Ми смо све снимили, знамо ко су та четири човека и до данас ништа није учињено, да ми знамо, да се виновници пронађу и ухапсе”, испричала је Ивана Марковић, новинарка ТВ Нова.
Најдрастичнији случај протеклог викенда био је када је новинарка Јужних вести Тамара Радовановић физички нападнута у центру Ниша након завршетка оба скупа, када ју је, како се види на снимку објављеном на порталу Јужних вести, нападач вређао, завртао руку и покушао да отме телефон иако је у близини стајало десетак униформисаних полицајаца. Њу је полиција затим склонила, а нападачу се нико од њих није обратио. Тужитељка у Основном јавном тужилаштву Ивана Митровић рекла је на састанку да је поступила по службеној дужности, када је, јутро након догађаја, видела снимак на друштвеним мрежама. Послала је захтев полицији да идентификује починиоце и да прикупи још доказа, видео записа или сведочења особа са лица места. Очекује, како каже, детаљнији извештај од полиције како би могла даље да поступа по овом случају.
С друге стране, Дејан Дојчиновић, контакт тачка у ПУ МУП-а у Нишу, на питање присутних зашто полиција није реаговала у овом случају и да ли је то по закону, одговорио је да није упућен у случај и да није видео снимак који је објављен у медијима и на мрежама, те да не може да коментарише. На питање Марије Бабић, правнице из Независног удружења новинара Србије, да ли је такво поступање полиције адекватно ситуацији – да напад гледа и да нападнуте особе уклања, а да нападаче игнорише, он је рекао да „није у реду да прича хипотетички јер није био на лицу места, а да полиција поступа у складу са правним нормама”.
Још један новинар доживео је непријатност на скупу прошлог викенда у Нишу. Никола Додеровић из СБС радија. Њему је, док је снимао скуп, неко одгурнуо камеру, затим испитивао ко је и за кога ради.
„Онда је мене и колегу даље пратио још један човек обучен као батинаш, а затим нас је зауставило шест полицајаца у цивилу и тражило легитимације. Пошто колега који је био са мном није имао документа код себе, привели су нас. Ту су ме испитивали за кога радим, тражли ми уговор, питали како се добија новинарска легитимација, је ли довољно 2.000 динара да се дâ? Интересантно је да полицајцима у полицијској станици није било јасно зашто смо приведени”, испричао је Никола Додеровић.
„Ово што се догодило у суботу је запрепашћујуће. Полиција је интервенцијом и привођењем нападача могла брзо да реши случај снимљеног физичког напада на Тамару Радовановић, а овако ће се развући, као и много других. Имамо ситуацију са параполицијом, која је очигледно страначка и има велики утицај на полицију. Морамо са тим да се суочимо”, нагласио је Веран Матић.
Управо кад се велике промене дешавају, новинаре прве нападају, долази до спорог или потпуног нереаговања институција и одуговлачења поступака, нагласила је Марија Бабић из НУНС.
„Знам како функционишу полиција и тужилаштво, разумем да имају процедуре које морају испоштовати. Али овакво њихово понашање не улива поверење и ствара страх, не само међу новинарима већ и код грађана. И није по закону. То мора да се промени. Неприхватљиво је да полиција не реагује када насилник неког нападне”.
Мића Стаменковић, тужилац Апелационог јавног тужилаштва у Нишу, наводи да нису само новинари ти коју су таргетирани, нападани и прозивани и тражи да се не ставља у исти кош понашање полиције и тужилаштва.
„Сви смо свесни хаоса у којем обитавамо. Чујете стално са врха власти да ће тужиоци и судије који неће да служе - бити смењени. Ми нисмо ничије слуге. Ми треба независно да функционишемо”, прецизирао је он.
Учесници су нагласили да би било добро да тужилаштво има чешће ургенције код полиције да случајеве раде у року и по закону, јер у пракси, све је више је одбачених уместо процесуираних случајева против представника медија.
Потребна је солидарност новинара и новинарки, сматра Лидија Георгијев из дописништва РТС у Нишу, коју је председник Србије извређао због извештавања о студентским протестима.
„Од новинарске солидарности, стигли смо до тога да таргетирамо једни друге, да постајемо жртве те реторике која нам се пласира, сеје се зла крв, новинари се осећају небезбедно. Ситуација се озбиљно заоштрава и пред нама су озбиљни изазови, јер ово може овако у недоглед”, истакла је Лидија Георгијев.
Након састанка, представници медијских удружења и ОЕБС-а посетили су редакцију Јужних вести чија је новинарка Тамара Радовановић нападнута на скупу у Нишу претходног викенда.
Састанку у Нишу су присуствовали представници АНЕМ, НУНС, УНС, медији РТС, СБС радио, Југпресс, Нова ТВ, Нишка иницијатива, ТВ Белами, Ниш ТВ, Бета, портала ФАР, као и представници тужилаштва и контакт тачке МУП.
Од 2023. године, Стална радна група за безбедност новинара је посетила 18 локалних заједница и срела се са око 400 новинара, тужилаца и полицајаца, како би разговарали о текућим и нерешеним случајевима претњи и напада на медијске стручњаке. Иако је рад радне групе замрзнут у фебруару ове године, кључни механизми развијени кроз иницијативу - као што је систем контакт тачака, и даље су оперативни.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.