Vesti
12. 06. 2012.
Novinar saslušan u policiji
Smenjeni direktor podneo krivičnu prijavu zbog teksta „Evropski prosek ili loš rastvor“
Zbog teksta „Evropski prosek ili loš rastvor“ (1.12.2012, Danas), u kom je ukazano na nepravilnosti i zloupotrebe na odeljenju hemodijalize ZC „Studenica“ u Kraljevu, sada već bivši direktor te ustanove dr Dragan Arsić podneo je krivičnu prijavu protiv novinara Danasa zbog širenja lažnih vesti.
Novinar (potpisnik ovih redova) je pre desetak dana dao i izjavu u Policijskoj upravi Kraljevo. Podsetimo, u pomenutom tekstu izneti su podaci koji pokazuju da je na odeljenju hemodijalize, tokom 2010. i prve polovine 2011. godine, povećan broj umrlih pacijenata, što se podudarilo sa odlukom rukovodstva ZC da promeni setove za dijalizu, kao i da nabavlja jeftinije rastvore, sumnjivog kvaliteta, koji su se tokom upotrebe kristalizovali. Inače, podaci o broju dijaliziranih i broju umrlih pacijenata su dobijeni od strane kraljevačkog Zavoda za javno zdravlje, a putem Zakona o dostupnosti informacijama od javnog značaja.
Tadašnji direktor ZC Dragan Arsić nije želeo da komentariše naša saznanja, već je na adresu redakcije tada dostavio liste sa znatno drugačijim podacima, te je broj umrlih predstavio kao „evropski prosek“. Tačnije, da je u Evropi smrtnost pacijenata na hemodijalizi 15,6 posto, a zatim su navedeni primeri Nemačke (16,3), Italije (13,8), Španije (15,3), Velike Britanije (18,6), te Amerike (21,7). Iz dostavljenih podataka o mortalitetu u toj kraljevačkoj zdravstvenoj ustanovi vidi se da je ukupan broj smrtnih slučajeva tokom hemodijalize i peritonealne dijalize bio 16,7 posto (2008), zatim 13,9 (2009), 17,05 (2010), te 16,5 (tokom 2011).
Međutim, prema podacima do kojih je došao novinar Danasa, 2008. godine na dijalizi u ZC „Studenica“ je bilo 127 pacijenata, od tog broja umrlo je njih četvoro. Sledeće 2009. godine dijalizirano je 132, a umrlo je šestoro ljudi.
Međutim, 2010. godine od 130 dijaliziranih, 22 pacijenta su preminula, a isti trend je nastavljen i u 2011. u kojoj je do 30. juna od 105 pacijenata umrlo njih 11.
Nakon objavljivanja teksta, rukovodstvo Zavoda za javno zdravlje u Kraljevu organizovalo je konferenciju za novinare na kojoj su dobijeni podaci predstavljeni kao greška. Na pitanje da li je moguće razgovarati sa Vladimirom Zlokapom, koji je potpisao listu sa podacima, dr Aleksandar Macan, direktor Zavoda, rekao je da to nije moguće.
Pored dve liste, s podacima koji su objavljeni u tekstu, u međuvremenu se pojavila još jedna lista o broju dijaliziranih i broju umrlih pacijenata u ZC „Studenica“, ali ti podaci se bitno razlikuju od podataka sa prethodne dve.
Naime, novinaru Danasa je dostavljena lista Ministarstva zdravlja i prema njihovim podacima u 2010. godini dijalizirano je 108 pacijenata, a umrlo njih 20. Poređenja radi, na istoj listu su i podaci iz Novog Pazara, gde su tokom 2010. dijalizirana 52 pacijenta, a umrlo je petoro.
Isto tako, u međuvremenu smo imali uvid i u izveštaj Ministarstva zdravlja iz juna 2011. godine, u kom se konstatuje da na odeljenju kraljevačke hemodijalize „nabavku materijala od kraja 2009. godine vrši Zdravstveni centar samostalno,
nakon ‘centralnih’ tendera koje je sprovodio Republički zavod za zdravstveno osiguranje, a ZC potpisivao ugovor (po izjavi direktora, takvi tenderi su često poništavani i ponavljani, a dugo trajanje je ugrožavalo snabdevanje, radi čega ustanova, od kraja 2009. sama sprovodi postupak javne nabavke i po većem broju partija tendera postiže znatno povoljniju cenu od one iz ‘centralnog’)“.
Međutim, upućeni tvrde da obrazloženje direktora dato Ministarstvu nije tačno.
- Tvrdnja da su takvi tenderi često poništavani i ponavljani, pa bi dugo trajanje ugrožavalo snabdevanje dijalize materijalom, nema utemeljenje u istini. Jer, sve i da se tako nešto desilo, materijal bi se preko RZZO i dalje
isporučivao ustanovi po dobavljaču koji je prošao na prethodnom tenderu, a sve dok se problem ne reši. Tako da nije moglo da se dogodi da dijaliza ostane bez materijala - tvrdi naš izvor.
No, u pomenutom izveštaju Ministarstva dalje se navodi da je u periodu od jula do septembra 2010. godine dolazilo do češćih zastoja u radu aparata za dijalizu, koji su zahtevali menjanje filtera za visokoprečišćenu vodu na
aparatima Fresenius koji su, po standardu, trajali mesec dana ili 100 dijaliza, a u to vreme su menjani nakon dve do deset dijaliza (vrednost jednog filtera je oko 25.000 dinara).
„Izvršenom analizom u ustanovi utvrđeno je da je razlog tome koncentrovani rastvor bikarbonata, proizvođača Spektar, dobavljača Velefarm, koji se nije u potpunosti rastvarao u vodi, pa su zaostali ‘kristali’ dovodili do zapušavanja filtera“, kaže se u izveštaju Ministarstva zdravlja. Ovde valja napomenuti da dijaliza prestaje kada se filter, zbog kristalizacije, zapuši, a pacijent je, pritom, sve vreme priključen na aparat.
I pacijentkinja Lenka Vujović, koja se dijalizira punih 14 godina, potvrdila je tada za naš list da se nikada nije lošije osećala kao nakon promene rastvora i aparata. Ona je o svim dešavanjima pismom upozorila Ministarstvo zdravlja i UBPOK. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste tvrdnja Vujovićeve da se nekoliko puta za dijalizu koristila tečnost kojoj je istekao rok upotrebe ili, pak, ona tečnost na kojoj je preko jedne etikete prelepljena druga etiketa.
„Mi smo hronični bolesnici i jedino nam je preostalo da se javimo Vama za pomoć. Mi to ne bismo uradili da se ne osećamo životno ugroženim, što potvrđuje veliki broj smrtnih ishoda neposredno po dijalizi u zadnjih mesec dana. U
opremljenim setovima pri isključenju zaostaje krv, što utiče na našu krvnu sliku. Sterilizacija je jako loša ili je nema, na šta ukazuje i kompjuterski program koji blokira početak dijalize zbog nepotpune sterilizacije“, navela je
svojevremeno Vujovićeva u pismu ministru zdravlja.
Prilikom istraživanja za potrebe prethodnog teksta pokušali smo da dođemo do dr Ružice Gordić, bivše načelnice odeljenja hemodijalize, koja je i smenjena nakon što je ukazala na nepravilnosti u radu tog odeljenja, ali ona nije želela da govori za medije. Ipak, sada smo došli do njene izjave koju je dala Komisiji za unutrašnju proveru kvaliteta stručnog rada. Tu se, naime, vidi da je, nakon objavljivanja podataka, pokušano da se utvrdi ko je sa odeljenja hemodijalize dao podatke, pa tako dr Gordić, u pomenutoj izjavi, kaže da je nebitno pitanje ko je dao podatke, jer ko god da se tog trenutka našao na radnom mestu na Odeljenju, bio je dužan da da tražene podatke.
„Pravo i krucijalno pitanje ovde, a od koga vi bežite i vršite zamenu teza, jeste: zbog čega je u 2010. godini i prvoj polovini 2011. godine umrlo toliko pacijenata?“, navela je Gordićeva.
Želeo još jedan mandat
Arsić je na čelu ZC „Studenica“ proveo punih 11 godina, sve dok ga u januaru ove godine nije smenio ministar zdravlja Zoran Stanković. Međutim, nakon toga Arsić se još jednom kandidovao za mesto direktora, ali ga Upravni odbor nije
predložio za tu funkciju. Inače, on je, smatrajući da nije bilo razloga za njegovu smenu, tužio ministra Stankovića.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.