Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mediji u Srbiji su "zarobljeni"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 07. 2012.

Autor: N. N. Izvor: B92

Mediji u Srbiji su "zarobljeni"

Mediji u postkomunističkim zemljama, i Srbiji, ekonomski i politički su zarobljeni, kaže Jovanka Matić, konsultantkinja u Institutu za društvene nauke.

Matić je tokom predstavljanja ANEM-ovog pravnog monitoringa medijske scene u Srbiji navela da je nestala kvalitetna štampa, da je sve više tabloidnog karaktera i komercijalizovana.

"Državne monopole u Srbiji zamenili su faktički monopoli stranih korporacija ili domaćih tajkuna. Izbori regulatornih tela i upravljačkih tela javnih servisa ostvaruju se uz politički uticaj, novinari su predmet čestih pretnji, napada, pa i ubistva", rekla je Matić.

Navela je da od 2000. godine vladajuće garniture u Srbiji nisu u izbornim kampanjama pominjale reformu medijskog sistema kao jedan od političkih prioriteta, te tako ni u izborima 2012. godine, a ni od bilo koje vlasti u narednim godinama ne treba očekivati drugačije ponašanje.

Advokat Slobodan Kremenjak rekao je da se tokom ovogodišnjih izbora sve svelo ne na nadzor samih izbora, nego na nadzor medija – kako prate izbore, jer političari veruju da se izbori dobijaju i gube u medijima.

Veliku zbrku tokom izbora izazvali su zahtevi stranka da se objavljuju predizborni oglasi, odnosno negativna kampanja koja je, kako je naveo, bila za diskreditaciju drugih lista i kandidata.

"Marketinške agencije stranaka su se utrkivale u proizvodnji takvih oglasnih poruka, a mediji su dovođeni u situaciju da je sva odgovornost za emitovanje bila isključivo na njima", kazao je Kremenjak.

On je ocenio da su fazu pre raspisivanja izbora karakterisali svojevrsna obeležavanje teritorije i demonstracija moći, posebno na lokalnom nivou gde su sprečavali novinare da izveštavaju sa konferencija i drugih skupova.

Govoreći o Medijskoj strategiji donetoj pre devet meseci, advokat Kruna Savović je ocenila da je to "mrtvo slovo na papiru" čemu je verovatno doprinelo raspisivanje izbora, ali to ne sme biti opravdanje.

Ona je rekla da nije ništa urađeno za uspostavljanje kontrole državne pomoći medijima, posebno onima u javnom vlasništvu.

Direktor ANEM Saša Mirković je podsetio da su novinske agencije Fonet i Beta obratile antimonopolskoj komisiji da ispita svaku državnu pomoć dodeljenju novinskoj agenciji Tanjug u protekle dve godine, odnosno da se utvrdi li je to bilo u skladu sa Zakonom o kontroli državne pomoći.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi