Vesti
26. 04. 2026.
Pucnjava na večeri dopisnika Bele kuće: Tramp evakuisan
Američki predsednik Donald Tramp je hitno odveden sa večere dopisnika Bele kuće nakon što su ispaljeni pucnji.
Pored njega je bila supruga Melanija Tramp. Na video-snimcima može da se vidi da se ona prva sagnula ispod stola, a da je u tom trenutku po Trampa došlo obezbeđenje.
Svi predstavnici njegovog kabineta su bezbedni, javio je CNN.
Osumnjičeni uhapšen, ranjen jedan pripadnik Tajne službe
Tramp je nakon napada rekao da je naoružani muškarac kod sebe imao više oružja i da je uhapšen od strane „nekih veoma hrabrih pripadnika“ Tajne službe.
„Jedan oficir Tajne službe je upucan iz neposredne blizine, ali ga je spasao pancir“, rekao je Tramp u Beloj kući.
Ranjeni tajni agent je u međuvremenu pušten iz bolnice.
Predsednik je podelio sliku navodnog osumnjičenog i snimak onoga što izgleda kao početak pucnjave.
Osumnjičeni je identifikovan kao Kol Tomas Alen (31) iz Torensa, Kalifornija, javljaju američki mediji. On će biti formalno optužen na sudu u ponedeljak. Njegovu kuću u Los Anđelesu pretresli su pripadnici FBI.
Osumnjičeni, za koga se veruje da je bio gost hotela, napao je bezbednosni kontrolni punkt ispred restorana gde se održavala večera i veruje se da je ispalio hitac pre nego što je priveden, saopštila je policija.
Učesnici večere su se sakrili ispod stolova usred scena velike zbunjenosti, javio je BBC.
Tramp je izjavio da Alen nije uspeo da se približi vratima dvorane gde se odvijala večera.
Prema Trampovim rečima, svečana večera će biti ponovo organizovana.
„Biće bolja i bezbednija“, poručio je Tramp.
Trampa su pitali kakva je njegova poruka svetu nakon pucnjave.
„Možete imati najbolje obezbeđenje na svetu, ali ako imate ludaka čiji je mozak iskrivljen, oni mogu da prave probleme“, odgovorio je.
Kada su ga pitali „da li je moguće spustiti temperaturu“ nakon ovog incidenta, odgovorio je: „Verovatno, ako odlučim da jednostavno ne radim mnogo i ako dozvolim svima da nas prevare“.
Šta je večera dopisnika Bele kuće?
Večera dopisnika Bele kuće je tokom godina postala događaj „biti viđen i biti viđen“, privlačeći visoke vladine zvaničnike i poznate ličnosti.
Pored same večere, Vašington tokom cele nedelje vrvi od zabava koje organizuju ambasade, organizacije i mediji.
Ali u suštini, večera se bavi prikupljanjem novca za perspektivne mlade studente novinarstva iz cele zemlje, koji dobijaju finansijsku pomoć od Udruženja dopisnika Bele kuće, objašnjava BBC.
Svaki student je uparen sa mentorom koji je član udruženja i aktivni reporter u Beloj kući. Svi dobijaju pozivnice za večeru.

Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.