Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Da li su mediji polarizovani?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 01. 2016.

Izvor: www.studiob.rs

Da li su mediji polarizovani?

Da li je novinarska profesija ostala nepristrasna, kakva bi trebala da bude, da li smo zaista toliko polarizovano društvo i da li se pridržavamo kodeksa novinarske etike u Srbiji.

U poslednje vreme svedoci smo da su novinarska pitanja često važnija od samih događaja koje su predstavnici sedme sile došli da isprate, a među samim novinarima sve su prisutnije, možda više i ne tako otvorene podele na "naše" i "vaše".

Da li je novinarska profesija ostala nepristrasna, kakva bi trebala da bude, da li smo, zaista toliko polarizovano društvo i  da li se pridržavamo kodeksa novinarske etike u Srbiji.

Gotvo svakodnevne konferencije za novinare, medijski događaji sa visokim stranim zvaničnicima daju prilike svim medijskim kućama da postavljaju pitanja koja se tiču, kako konkretnog događaja, tako i onih koji nisu u neposrednoj vezi sa tim.

Samim tim, ne bi trebalo dovoditi u pitanje dostupnost informacija novinarima na bilo koju temu.

Sledeće pitanje odnosi se na problem cenzure. Dakle, ako je moguće postaviti pitanje na svaku temu, da li ima mesta takvoj opasci. Uprkos tome, čini se da pojedini mediji u Srbiji često ni ne isprate događaj zbog koga su došli.

U utorak smo prilikom obilaska radova na gradilištu Beograda na vodi bili svedoci prepirke premijera Aleksandra Vučića i novinarke RTS.

To je bio povod za Studio B da istraži da li je način obraćanja novinara bio primeren, razgovoru sa bilo kojim predstavnikom vlasti u konkretnom slučaju sa predsednikom Vlade  jedne države.

Sagovornici Studija B Ljiljana Smajlović predsednica UNS-a i Vukašin Obradović predsednik NUNS-a  ističu da u Srbiji postoji jasan novinarski kodeks i pozivaju kolege da ih povremeno ponovo pročitaju.

Neki mediji, pogotovo tabloidi, stalni su prekršioci ovog kodeksa, kažu, dok ima medija koji ih nikada ne krše. A novinari se sve češće, kako među sobom, tako i od strane političara dele na naše i vaše. Odakle potreba za takvim podelama?

Podsetimo i da je protiv ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića nedavno podneta prijava zbog navodnog praćenja i prisluškivanja novinara.

Predsednik NUNS-a veruje da ima razloga da sumnja da je praćen jer je, kako kaže, ministar Stefanović na RTS-u izneo nešto o čemu je on tog dana razgovarao sa vrlo malom grupom ljudi.

I još jedna situacija koja je u potpunosti u senku bacila sjajnu igru i pobedu naših vaterpolista u prepunoj Kombank Areni na početku Evropskog prvenstva i u krajnjoj liniji ispolitizovala čitav događaj.

Glavni događaj bačen je u senku onog trenutka kada su na otvaranju na pominjanje imena gradonačelnika Beograda i premijera usledili zvižduci.

I na kraju, postavlja se pitanje. Da li britko pero podrazumeva i nosi sa sobom ličnu odgovornost za svaku napisanu i izgovorenu reč?

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi