Vesti
26. 06. 2017.
Veran Matić: Komisija nije uzela ni dinar!
Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanja ubistva novinara, reagovao je juče povodom navoda koje je u prethodnom broju "Alo!" izneo Nebojša Vuković na račun tog tela. "Od početka rada Komisije, nijedan član nikada nije primio nijedan honorar niti platu. Angažman svakog člana Komisije je bez bilo kakve nadokande. Troškove članovima Komisije koje imaju u radu pokrivaju organizacije iz kojih dolaze. (N. Vuković tvrdi da se primaju plate, što je gruba neistina).
Nije tačno ni da se Komisija samo obraća javnosti kada su u pitanju godišnjice smrti i da je bez rezultata. Upravo zahvaljujući radu Komisije za istraživanje ubistava novinara, podignuta je optužnica i u toku je suđenje optuženima za naručivanje ubistava i samo ubistvo Slavka Ćuruvije, što se ne bi dogodilo da nije rada Komisije.
Pronađeni su zagubljeni dokazi iz predmeta koji se tiču smrti Dade Vujasinović, urađeno superveštačenje u Hagu.
U slučaju Milana Pantića, Radna grupa MUP-a je sva saznanja o potencijalnim ubicama i nalogodavcima predala tužilaštvu, što se dogodilo prvi put od kada se dogodilo ovo ubistvo, i tužilaštvo definiše šta je još potrebno uraditi da bi se podignula optužnica.
Krajnje je nečasno nasrtati na kredibilitet institucije koja je iz navedenog napravila više nego bila koja druga, kada je reč o rešavanju ubistava novinara, i to bez ikakve naknade. Svakako je da smo se u dosadašnjem radu susretali sa različitim vidovima opstrukcija i podmetanja, i to najčešće upravo onda kada je vođena bitka da se neki od procesa završe, kao sada u slučaju definisanja svih neophodnih elemenata za optužnicu u slučaju Milana Pantića.
Očekujemo od kolega novinara i medija da budu solidarni u naporima da se istina o ubicama i nalogodavcima dovede do sudskih presuda, a ne da se šire laži o radu Komisije i time pokuša kompromitacija ozbiljnih, sistemskih, trajnih napora da do rešenja dođe.
Kao predsednik Komisije i novinar, moram da kažem da sam zaprepašćen uređivačkom politikom lista Alo, u kom se izgleda ne vrše ni najminimalnije provere tvrdnji jednog očigledno nekredibilnog sagovornika. Na proveru vas obavezuje i Kodeks novinara Srbije“.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.