Вести
29. 07. 2025.
Како су синдикати новинара у Њемачкој изборили повећање плаћа?
Њемачки синдикат и удружење новинара ДЈВ и Вер.ди изборили су повећање плаћа у просјеку за 10,5 посто у три фазе до краја 2027. године за запосленике дневних листова. Договор је постигнут након десетог круга преговора између синдиката те удруге издавача БДЗВ, а ретроактивно се примјењује од сијечња 2025. Преговоре је пратило 36 штрајкова диљем земље, који су одиграли кључну улогу у постизању споразума. Посебно ће користи имати фриленцери и новинари почетници, којима ће се плаће повећати и до 16 посто кроз трогодишње раздобље.
Њемачко новинско тржиште, које укључује бројне локалне, регионалне и националне публикације, суочено је с изазовима дигитализације, консолидације и све већом употребом умјетне интелигенције. У том контексту, договорено је и да ће се наставити разговори о ажурирању клаузуле о ауторским правима те регулацији кориштења АИ технологије у уредништвима.
О постигнутом договору, улози ДЈВ-а, будућим корацима и изазовима за новинарство разговарали смо с главним преговарачем ДЈВ-а, Christianom Wienzeckom.
Како оцјењујете споразум с обзиром на захтјеве које је ДЈВ заговарао тијеком преговора?
Захтјев ДЈВ-а за повећање од 10,5 посто темељио се на разним чимбеницима, као што су губитак прихода због повећања цијена у посљедње три године, континуирано повећање интензитета рада у издавачким кућама и смањење броја пријављених. То је довело до захтјева који је био прилично висок у успоредби с претходним преговорима, али ипак оправдан. Чињеница да смо сада заправо успјели постићи повећање плаћа у просјеку од точно ових 10,5 посто тијеком раздобља од три године велики је успјех за који су наши колеге напорно радили и који су заслужили својим штрајковима.
Која је била специфична улога ДЈВ-а у овом процесу и како сте координирали напоре са синдикатом Верди?
По мом мишљењу, тешко је раздвојити улоге синдикатима укљученим у недавне преговоре. Од самог почетка, декларирани циљ ДЈВ-а и Вер.ди-ја био је заједнички водити ове преговоре и удружити наше снаге и за преговарачким столом и у каснијим индустријским акцијама. Захваљујући редовитој, врло блиској координацији, како регионално међу организаторима штрајка, тако и између преговарачких тимова, ово је углавном функционирало врло добро. Међутим, напор потребан тијеком много мјесеци био је огроман и представљао је велико оптерећење за све укључене.
Млади новинари добили су највећа повећања плаћа. Одражава ли то стратешки помак ДЈВ-а према сљедећој генерацији?
Млади новинари играју средишњу улогу у политици колективног преговарања ДЈВ-а. Покушавамо се усредоточити на професионалне увјете за младе колеге у разним подручјима – било да се ради о запошљавању, оспособљавању или плаћама – како би новинарство остало атрактивна опција каријере. Огромна повећања цијена у посљедње три године посебно су оптеретила скупине с нижим плаћама. Повећања фиксног износа о којима се тренутно преговара рјешавају овај негативни учинак и значајно га сузбијају.
Можете ли описати утјецај 36 штрајкова на тијек и исход преговора?
Тешко је ретроспективно дати поуздану изјаву о томе који је штрајк на којој локацији имао конкретан утјецај на одговарајуће стање преговора. То је тим више истинито с обзиром на то да је штрајк покренут у неколико „валова“ различитих дуљина између сијечња и српња. Међутим, оно што се с високом сигурношћу може рећи јест да су, посебно у другој половици преговора, тј. између травња и липња, мјере великих размјера, од којих су неке трајале и до пет дана, донијеле примјетан помак у преговоре. Тијеком тог раздобља било је могуће не само преговарањем отклонити негативне протутужбе послодавца, већ и постићи знатан напредак у смислу повећања плаћа. То сигурно не би било могуће без снажне преданости наших колега на улицама и јасног сигнала да ћемо наставити борити ако буде потребно.
Који изазови остају за новинаре и синдикате након овог споразума? Постоји ли ризик да ће издавачи укинути радна мјеста као одговор?
Прије свега, драго нам је што смо дошли до тако доброг резултата након доиста тешких преговора. Овај колективни уговор посебно је важан за приправнике и младе стручњаке – како би професија остала атрактивна. С друге стране, већ се неко вријеме жалимо да веће купују мање издавачке куће и да се због тога укидају радна мјеста. Разноликост тиска пати због тога. То смо видјели с твртком Грунер & Јахр, коју је РТЛ купио прије неколико година – да споменемо само један примјер. Међутим, у правилу су узроци брза дигитализација и кориштење умјетне интелигенције. Одговоре на те изазове потребно је пронаћи на вријеме – али већ смо у разговорима с издавачима о томе.
Како ДЈВ планира наставити борбу за боље увјете рада суочен с дигитализацијом и све већим притисцима на уредничке тимове?
Ми као ДЈВ нећемо моћи промијенити околности, али ћемо пратити процес увођења умјетне интелигенције најбоље што можемо и наставити бити поуздана контактна точка за медијске стручњаке. Наш главни задатак као струковног удружења и синдиката новинара остаје залагати се за праведне плаће и увјете рада – без обзира на изазове с којима ће се индустрија суочити у надолазећим годинама.
Постоји ли план за наставак сурадње с издавачима како би се осигурали одрживи увјети рада у индустрији?
У посљедњем кругу колективних преговора, укључени синдикати, ДЈВ и ДЈУ у Вер.дију, заједно с удругом издавача БДЗВ, договорили су даљње разговоре о ажурирању клаузуле о ауторским правима и кориштењу умјетне интелигенције у уредништвима дневних новина. Пословни модели издавача функционирају све лошије. Технолошки монополи врше притисак на ЕУ и као синдикат покушавамо утјецати на законодавце, и створити разуман оквир за заштиту новинарског садржаја – посебно када је ријеч о прегледу умјетне интелигенције, на примјер. У основи, међутим, увијек овиси о томе како се умјетна интелигенција користи: ако се користи мудро, може олакшати рад новинара.
Коју бисте поруку жељели послати младим људима који данас размишљају о каријери у новинарству у Њемачкој? И што бисте поручили колегама синдикалним челницима диљем Еуропе?
Желио бих им рећи да их чека узбудљива професија. Поготово у овим изазовним временима, више него икад нам је потребно критичко новинарство – новинарство које се залаже за заштиту слободе тиска и јача нашу демокрацију. Постигнути договор о плаћама стога је важан корак у правом смјеру, како би професија остала привлачна младим људима! А синдикалним челницима само порука да су се тешки преговори, подржани од стране преданих чланова, на крају исплатили.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.