UNS vesti
07. 05. 2025.
Obeleženo 26 godina od pogibije kineskih novinara u bombardovanju Ambasade Kine: Prilika da se setimo kolika je cena rata
„Su Singhu, Džu Jing, Šao Junhuan, uvek ćemo vas pamtiti“, poruka je na vencu koji su generalni sekretar Udruženja novinara Srbije (UNS) Nino Brajović i član Uprave i Izvršnog odbora UNS-a Predrag Rava položili danas na mestu gde su stradali ovi kineski novinari u NATO bombardovanju Ambasade Narodne Republike Kine 1999. godine.
Odavanje počasti stradalim kineskim novinarima je, kako je rekao Predrag Rava, prilika da se ukaže da su novinari često na prvoj liniji fronta – ne kao učesnici rata već kao borci za odbranu istine.
„Obeležavanje godišnjice stradanja dopisnika lista ’Guangming žibao’ Džu Jing i Su Singhu, kao i novinarke agencije Sinhua Šao Junhuan je prilika da se podsetimo da su novinari koji dorpinose širenju informacija od javnog značaja važni za svako društvo“, dodao je on.
Današnje polaganje venaca je, kako je naveo Rava, prilika da se podsetimo kolika je cena rata.
„Ovo je prilika da ukažemo na to kolika je odgovornost onih koji se opredele da upotrebe ovako veliku silu. Dobro je što je na ovom mestu podignut Kineski kulturni centar jer će to odugovečiti sećanje na poginule kolege“, istakao je on.
NATO bombardovanje je, kako je rekao ambasador Narodne Republike Kine Li Ming, pogazilo međunarodno pravo i osnovne norme međunarodnih odnosa.
„Na današnji dan, pre 26 godina, upravo na ovoj zemlji pod našim nogama, Ambasada Kine u Saveznoj Republici Jugoslaviji je bombardovana višestrukim precizno navođenim projektilima. Troje kineskih novinara je stradalo, više od 20 kineskih diplomata je povređeno, a zgrada Ambasade je teško oštećena“, naveo je on.
Za NATO bombardovanje Ambasade Kine ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski rekla je da je zločin protiv kineskog naroda.
„Agresiju na Ambasadu Narodne Republike Kine nije zaustavila ni Bečka konvencija o diplomatskim odnosima, koja predviđa da ambasade uživaju posebnu zaštitu, te da ne smeju biti predmet napada, čak ni u slučaju rata. Osuda agresije na Ambasadu Narodne Republike Kine ostaje naš jasan stav“, rekla je Đurđević Stamenkovski.
Ona je dodala da saoseća sa porodicama stradalih i da mesto stradanja predstavlja mesto simbolike, sećanja i nade.
Podsetimo, Ambasada Kine je u jeku bombardovanja pogođena sa tri projektila. Južni deo zgrade pogodile su dve rakete - jedna poslednji sprat, a druga prizemlje. Treći projektil srušio je prizemlje i podrum zapadnog dela zdanja na Novom Beogradu.
Na mestu srušene Ambasade 2009. godine postavljena je spomen-ploča stradalim novinarima, a izgrađen je i Kulturni centar Narodne Republike Kine.
Kineski kulturni centar danas predstavlja mesto koje Srbiji približava kinesku tradiciju, ali i sećanje na kineske novinare.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.