Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Mediji u haosu zakona i besparici
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

06. 11. 2009.

Mediji u haosu zakona i besparici


Stanje u informativnim i grafičkim preduzećima na području Regionalne privredne komore Zaječar, koja okuplja osam opština oba timočka okruga, Borski i Zaječarski, je  alarmantno.

Najčešće, neuspešna  privatizacija medija,  loši ili nedorečeni zakoni od kojih se većina i  ne poštuje, visoka izdvajanja državi i agencijama i  besparicom suženo tržište, samo su neki od, u  nizu navedenih, problema sa kojima se suočavaju mediji, rečeno je  u Zaječaru na sednici Odbora za grafičku industriju, novinsko-izdavačku i informativnu delatnost Regionalne privredne komore.

Za privatizaciju je, po ko zna koji put,  rečeno da je do zatvaranja dovela skoro sva krajinska glasila, a novinare i medijske radnike na ivicu socijalne bede. Jedini primer koji odstupa od prethodne konstatacije je Radio televizija Zaječar, koja,  iako suočena sa sve manje para, ipak, po standardima profesije, uspešno radi. Višku zaposlenih pružena je  šansa da po socijalnom programu,  200 evra po godini staža, napusti RTZ.  

Na sednici Odbora, značajna pažnja je posvećena, po hitnom postupku donetim, Izmenama  Zakona o javnom informisanju.
Član Uprave UNS-a Jovanka Stanojević iznela je hronologiju borbe UNS-a protiv ovog zakona.

– Izmenama Zakona o javnom informisanju dovedena je u pitanje sloboda izražavanja i opstanka medija, posebno na lokalnom nivou. Primera radi, drakonskim  kaznama  za  javna glasila, urednike, novinare i izdavače, a  izostavljanjem  odgovarajućih sankcija za državne funkcionere, kao i nizom  drugih izmena, narušava se ravnoteža prava, obaveza i sankcija u sistemu javnog informisanja, rekla je Stanojevićeva.

Po ovom zakonu, sankcionišu se samo novinari i mediji, iako sistem javnog informisanja podrazumeva i druge učesnike, pa se nameće pitanje dokle će  po kreatorima ovog, za UNS i stručnu javnost antievropskog i Ustavu Srbije protivnog zakona, političari, ministri, državni činovnici i poslanici biti zaštićeni kao „retke vrste“.

Jovanka Stanojević je dodala da UNS nastavlja aktivnosti za osporavanje i izradu novog zakona koji treba da prave, pre svih, predstavnici profesionalnih   udruženja i eksperti,  u saradnji sa resornim ministarstvom,  koje je prilikom kreiranja prethodnih izmena, poznato je,   izbeglo sud stručne javnosti i saradnju  sa esnafskim udruženjima.

J. V. S.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi