UNS vesti
08. 07. 2017.
Društvo sudija Srbije: Slobodni mediji važni za očuvanje nezavisnosti sudstva
„Mediji, kao i građani i civilno društvo, treba da budu naši saveznici u očuvanju nezavisnosti sudstva. Sloboda medija je veoma važna jer su slobodni mediji ti koji mogu da ukažu na nedozvoljene uticaje na sudstvo. Isto tako, jedino kada je nezavisno, pravosuđe može da zaštiti slobodu medija“, izjavio je u petak Omer Hadžiomerović iz Društva sudija Srbije.
On je na međunarodnoj konferenciji, koju je Društvo sudija organizovalo u saradnji sa OEBS-om i ambasadom Francuske, dodao da je u tom procesu važan doprinos svih učesnika – medija koji bi morali da budu bolje edukovani o radu pravosuđa kako bi građanima tačno preneli informacije od javnog interesa, ali i sudija koji moraju biti otvoreniji za saradnju sa medijima.
„Trudimo se da sarađujemo sa medijima i strukovnim udruženjima novinara i imamo u planu projekat kako bismo tu saradnju u budućnosti osnažili“, rekao je Omerović.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević kazala je da to udruženje veoma ceni saradnju sa novinarima koji građanima treba da objasne zašto je nezavisnost sudija izuzetno važna.
Govoreći o strukovnim udruženjima novinara, Boljević je rekla da se seća da je UNS bio protiv reforme pravosuđa, a da je NUNS tu reformu, pa samim tim i sporni reizbor sudija, podržao.
„To je legitimno, ali se takođe sećam da se, kada smo nakon toga organizovali diskusiju, samo NUNS i Ministarstvo pravde nisu odazvali našem pozivy. To je problem, jer se tu već radi o predrasudama. Jako je važno da one ne postoje i da se mediji prema pravosuđu ne odnose sa predrasudama, već da postoji mogućnost da se o svemu razgovara“, rekla je Boljević.
Nekadašnja predsednica udruženja „Sindikat magistrata“ iz Francuske Simon Gaborjo navela je da se novinari moraju upoznati sa sudstvom i pravosuđem kako bi mogli da iznose kritike na rad pravosuđa.
„Zahvaljujući dobroj saradnji sa novinarima građani u Francuskoj su mogli da saznaju sa kakvim problemima se suočava pravosuđe. Nemaju svi novinari i svi mediji isti stav, ponekad taj pluralizam stavova dovede i do kritika, ali bolje je i to nego da postoji štampa koja ćuti“, rekla je Gaborjo za UNS.
Bivši predsednik Evropskog udruženja sudija i tužilaca za demokratiju i slobode i ekspert Evropske unije za pravosuđe Antonio Kluni rekao je da je uloga medija u očuvanju nezavisnosti pravosuđa veoma važna, ali se saglasio sa stavom da novinari koji prate pravosuđe moraju biti bolje obučeni.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.