Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Publikacija Saveta Evrope o slobodi izražavanja i kleveti na sajtu UNS-a
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

04. 08. 2017.

Izvor: UNS

Publikacija Saveta Evrope o slobodi izražavanja i kleveti na sajtu UNS-a

Savet Evrope objavio je publikaciju “Sloboda izražavanja i kleveta“ u kojoj se analizira sudska praksa Evropskog suda za ljudska prava i objavljuju ključni sažeci presuda koje se odnose na ovu oblast.

Publikacija je prevedena na srpski jezik i započinje razjašnjavanjem koncepta klevete i pozicioniranjem klevete u odnosu na slobodu izražavanja i javnu raspravu.

„Zakoni o zaštiti od klevete, koji su preterano zaštitnički u pogledu zaštite interesa ugleda i kojima se obezbeđuju dalekosežni pravni lekovi ili sankcije mogu imati negativan, odvraćajući efekat na slobodu izražavanja i javnu raspravu. Načelo proporcionalnosti u pogledu zakona o zaštiti od klevete i njihove primene zbog toga je veoma važno kada je reč o sprečavanju takvog negativnog efekta“, kaže se u studiji čiji je autor Tarlah McGonagle.

S obzirom na važne uloge koje imaju novinari, mediji i drugi koji doprinose javnoj raspravi, bilo kao javni ili društveni čuvari ili kao prenosioci informacija i ideja, u Studiji se navodi da je Sud posebno oprezan u pogledu mešanja u njihovo pravo na slobodu izražavanja.

Iako ta opreznost Suda postoji kada su u pitanju prava novinara i medija na slobodu izražavanja, to ne znači da mediji i novinari „imaju odrešene ruke da deluju kako hoće“.

„Njihovo pravo na slobodu izražavanja je regulisano obavezama i odgovornostima koje su istovremeno i opšteg karaktera i prilagođene specifičnostima i zahtevima njihovih uloga. U ovoj studiji je istražen način na koji je Sud razvio ova načela, koja su funkcionalno relevantna za medije i druge koji doprinose javnoj raspravi, kao i obaveze i odgovornosti koje ta načela oblikuju. Stalna interakcija između slobode izražavanja i zaštite ugleda rezultirala je nizom naglasaka i upozorenja, kao što je razlika između činjenica i vrednosnih sudova (što je veoma važno u sudskom postupku po pitanju klevete, jer istinitost ovog drugog ne podleže dokazivanju) i napora da se informacija proveri pre njenog objavljivanja. Da li je lice koje je meta navodne klevete javna ličnost takođe je ključno pitanje i to je posebno razmatrano zbog značaja otvorene rasprave o pitanjima koja su od javnog interesa“, stoji u Studiji.

Publikaciju „Sloboda izražavanja i kleveta" možete preuzeti iz priloga, a UNS je objavljuje u rubrici na sajtu o važnim dokumentima.  

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi