Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Vlada će odlučivati o dotacijama iz budžeta RTS-u i RTV-u
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 12. 2020.

Autor: Beta Izvor: N1

Vlada će odlučivati o dotacijama iz budžeta RTS-u i RTV-u

Dopunama Zakona o javnim medijskim servisima, koje je Vlada Srbije dostavila Skupštini na usvajanje, predviđeno je da Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine i u 2021. godini dobijaju dotacije iz budžeta.

"Za obavljanje osnovne delatnosti, koja je u funkciji ostvarivanja javnog interesa, Javna medijska ustanova Radio-televizija Srbije i Javna medijska ustanova Radio-televizija Vojvodine, do 31. decembra 2021. godine delimično se finansiraju iz budžeta Republike Srbije", navodi se u predlogu dopune Zakona o javnim medijskim servisima.

Predviđeno je da način prenosa novca iz budžeta RTS-u i RTV-u uredi Vlada posebnim aktom.

Kako je predlog tog zakona obražložila Vlada, sadašnja visina takse od 255 dinara na mesečnom nivou nije dovoljnada ta dva javna medijska servisa, "nesmetano i u kontinuitetu obavljaju svoju osnovnu delatnost".

Navedeno je da je RTS u 2019. godini ostvario prihod od taksi 7.422.407.000 dinara, a RTV 1.658.172.306 dinara, i da je zato predviđeno da se pored takse u 2021. godini izdvoje isredstva iz republičkog budžeta, kako bi bio obezbeđen stabilan sistem finansiranja javnih medijskih servisa i njihova nezavisnost, a da se istovremeno "vodi računa i o ekonomskoj moći građana".

Međutim, Predlogom zakona o izmenama Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, koji je ranije dostavljen u skupštinsku proceduru, predviđeno je da taksa iduće godine bude povećana sa 255 na 299 dinara, pa je nejasno da li je Vlada odustala od povećanja taksi i da li će povući predlog tog zakona.

U republičkom budžetu za 2021. godinu, koji je usvojen 10. decembra, za RTS nisu opredeljena sredstva, a za RTV je predviđeno 900 miliona dinara, koliko je godišnje dobijao od 2016. kada je uvedeno delimično finansiranje javnih medijskih servisa iz budžeta, a delimično iz takse.

Za RTS je u 2020. godini za finansiranje osnovnih delatnosti iz budžeta bilo opredeljeno 2,15 milijardi dinara, ali je rebalansom budžeta taj iznos bio umanjen na 1,67 milijardi dinara.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi