Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Danilović: Ništa novo o Ćuruviji
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 05. 2012.

Autor: J. Lukač Izvor: Danas

Danilović: Ništa novo o Ćuruviji

Spekulacije da je bivši načelnik beogradskog DB-a Milan Radonjić naredio praćenje vlasnika Dnevnog telegrafa iz sedišta JUL-a

Nema nikakvih novih momenata u istrazi o ubistvu Slavka Ćuruvije koji nisu bili poznati još pre dve-tri godine - kaže za Danas advokat Rajko Danilović upitan da komentariše navode medija da je Milan Radonjić (53), bivši šef beogradskog centra DB, naređenja o praćenju Ćuruvije izdavao iz tadašnje centrale JUL-a, smeštene u vili u tadašnjoj Ulici Đure Đakovića.

 



Danilović, koji zastupa brata ubijenog novinara, Jovu Ćuruviju, ističe da nema obaveštenja o bilo kakvom pomaku u istražnom postupku koji se navodno i dalje vodi.

- Ne samo da nema nikakvih obaveštenja, nego političari nisu čak ni tokom izborne kampanje našli za shodno da iskažu volju da se taj slučaj reši - ističe Danilović i dodaje da sadašnje tekstove o istrazi ubistva Slavka Ćuruvije čita kao „istorijsku građu“.

Kako navode beogradski mediji, Radonjić je na saslušanju u pretkrivičnom postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije prećutao da je naređenja izdavao iz stranke Mire Marković, supruge Slobodana Miloševića.

Radonjić je u svom iskazu tvrdio da je na dan ubistva Ćuruvije 11. aprila 1999. bio kod majke zbog Uskrsa, a proverom baznih stanica mobilne telefonije, međutim, utvrđeno je da je bio u sedištu Jugoslovenske levice, što nije bio dovoljan dokaz da se protiv njega pokrene krivični postupak.

Podseća se i da je Radonjić na mesto šefa beogradskog DB došao 4. aprila 1999, sedam dana pre ubistva Ćuruvije, te da je, prema iskazima pripadnika DB, jedna od prvih njegovih naredbi bila da se Ćuruvija intenzivno prati.

„Udbaši štite udbaše“, rekao je obavešteni sagovornik Danasa izražavajući sumnju da će Ćuruvijino ubistvo biti razrešeno u sadašnjosti.

Dosad najozbiljniji dokument o Ćuruvijinom ubistvu je dosije DB „Ćuran“ (objavljen 2000) kojim se potvrđuje da je Ćuruvija praćen na dan ubistva, na osnovu koga se došlo i do podatka da su u blizini mesta likvidacije viđeni pripadnici DB - Ratko Romić i Miroslav - Miki Kurak.

Ovog poslednjeg je kao izvršioca likvidacije označio Vojislav Šešelj, lider radikala, inače u to vreme koalicionih partnera JUL-a.

Kurak je 2010. za list Alo izjavio da nema ništa sa ubistvom Ćuruvije i da je u vreme akcije Sablja, nakon ubistva premijera Zorana Đinđića 2003. u pritvoru bio 60 dana.

„Ispitivali su me i propitivali danima i oslobođen sam svih optužbi. Protiv mene nisu ni mogli da podignu optužnicu, jer ja nemam ništa s tim“, rekao je Kurak, koji se u vreme kada je njegova izjava objavljena nalazio u Tanzaniji, gde je radio kao pratilac za safari lov.

Kao moguće izvršioce, ministar policije u postpetooktobarskoj vladi Dušan Mihajlović pominjao je izvesnog Luku Pejovića, ubijenog u decembru 2000, te jednog od vođa zemunskog klana Mileta Lukovića, ubijenog 2003, ali i „zemunca“ Miloša Simovića, koji je nakon bekstva u Srbiju dospeo 2010.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi