Vesti
15. 06. 2012.
Sudovi da budu otvoreniji, a novinari profesionalniji
Predstavnici sudske vlasti bi trebalo da budu otvoreniji za rad sa medijima, a neophodno je da novinari u izveštavanju o sudskim postupcima budu bolje informisani, ocenjeno je na skupu o izveštavanju o sudskim postupcima u Beogradu.
Mišljenja o tome šta bi trebalo uraditi da se u javnosti ne stvara slika da "novinari lažu, a sudovi oslobađaju krivice" na okruglom stolu koji je organizovao ANEM suočili su predstavnici tužilaštva,sudova i medijskih kuća iz Srbije.
Sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Ivanović je istakao da odgovornost o izveštavanju o sudskim postupcima snose i mediji i nosioci sudskih funckija.
"Javnost je zainteresovana za sudske postupke, ali često novinari o tome izveštavaju koristeći informacije koje dobijaju samo od jednog izvora", ukazao je Ivanović, nekadašnji portparol Opštinskog suda.
On je ocenio i da novinari objavljuju informacije koje nisu potpune, uz čestu upotrebu neprimerenih izraza.
"Za vreme reforme pravosuđa, izlazili su tekstovi u kojima se neprimereno objavljivalo da se pojedine sudije bave prostitucijom i kriminalom, a nije mi poznato da je neko od njih razrešen funckije zbog tih navoda", rekao je Ivanović.
Sa druge strane, važno je obučiti i portparole sudova, čiji zadatak ne bi trebalo da bude samo puko obaveštavanje nego i objašnjavanje i detaljnije upoznavanje javnosti, dodao je Ivanović.
Predsednik Udruženja tužilaca Srbije Goran Ilić je kao dobar primer odnosa tužilaštva i novinara, naveo Tužilaštvo za ratne zločine čiji je služba za odnose sa javnošću otvorena prema medijima.
"Do građana dolaze informacije i promenio se odnos javnosti prema procesuiranju ratnih zločinaca", rekao je Ilić i istakao da tužilaštvo nastoji da uspostavi ravnotežu između potrebe za informisanjem javnosti i zaštite interesa postupka.
Glavni i odgovorni urednik televizije B92 Veran Matić je ocenio da su svi "promašaji" u izveštavanju sa suđenja tendenciozni i namerni i predstavljaju sponu takozvanih novinara i ljudi iz pravosuđa koji plansiranjem tih informacija žele da napreduju.
Matić je istakao da bi otvorenost sudova za snimanje sudskih postupaka ili živa ukjljučenja doprinela i temeljnijem saznavanju informacija o tome na koji način funkcioniše pravosudni sistem Srbije.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kazao je da je očigledno da u Srbiji postoje listovi kojima ekskluzivne informacije dostavljaju organi vlasti ili pravosuđa.
"Zar nije očigledno da postoje listovi koji su privilegovani i koji objavljuju ekskluzivne informacije koje drugima nisu dostupne, o do kojih dolaze dobijajući ih od organa vlasti i pravosuđa", rekao je Šabić.
Poverenik je istakao i da je nedopustivo "u tradicionalnom društvu, u kojem ne postoji poverenje u institucije zabraniti javnosti da komentariše bilo čiji rad, pa i rad pravosuđa
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.