Vesti
21. 02. 2022.
Privremeno nadzorno telo bez jedinstvenog zaključka o radu medija
Kopredsedavajući Privremenog izbornog tela za praćenje medija tokom predizborne kampanje (PNT) Rade Veljanovski rekao je da šest članova tog tela ima drugačiji „opšti utisak” o ponašanju medija do raspisivanja izbora i da sa tim nije saglasno isto toliko članova PNT-a iz Regulatornog tela za elektronske medije. Veljanovski je rekao da su oni koji su izdvojili mišljenje pripremili saopštenje od čije se sadržine kopredsednica PNT-a Olivera Zekić ogradila
U tom saopštenju je navedeno da u periodu od potpisivanja sporazuma vlasti i opozicije do raspisivanja izbora (15. februara) nije došlo do vidnih poboljšanja medijskih uslova. Navedeno je da, iako je dijalog vlast-opozicija na dva koloseka imao svoje rezultate, kod njihove implementacije u medijskog sferi, nema ozbiljnijih pomaka.
Kopredsedavajuća PNT-a Olivera Zekić je rekla da se u svoje i ime članova REM-a ograđuje od tih stavova.
„Ne možemo, pod izgovorom da razgovaramo o ovom izveštaju (REM), da uvodimo temu nivoa implementacije dogovorenih sporazuma o poboljšanju medijskih uslova jer to REM nikada nije istraživao niti je radio”, rekla je ona. Navela je da REM nikada nije obučavao novinare kako da rade svoj posao. Zekićeva je istakla i da je to telo 15. februara krenulo sa posmatranjem rada medija u predizbornoj kampanji.
Komentari (1)
ostavi komentar23.02.
2022.
Поштујте Кодекс новинара СРбије
Пошто сте пренели скоро у целости став О. Зекић о саопштењу шест чланова ПИТ али не и само саопштење - чему вас обавезује Кодекс новинара Србије ради обавезе потпуног информисања - у саопштењу је наведено и - Што се тиче комерцијалних медија са националном покривеношћу, може се рећи да да ТВ Пинк, ТВ Хепи, ТВ Б92, изразито доминирају странке власти и она опозиција која се владајућој политици не супротставља, док су странке другог дела опозиције заступљене у траговима, или уопште нису заступљене. Кабловске телевизије Н1 и Нова С настављају са доминантно негативним тоном у коме преовладава критика власти, а на њима се у мањој мери појављују представници власти и Владе Републике Србије, а изостају и поједине странке опозиције. Уочена је негативна појава у извештавању - склоност интерпретацији, реинтерпретацији од стране новинара или уредништва, присуство увреда, (дис)квалификација лица која по правилу нису присутна, склоност појединих „аналитичара“ и политичара ка изношењу увреда, оптужби, омаловажавања, етикетирања. У саопштењу шест чланова ПИТ се истиче и да је спецификум нашег медијског простора препознатљива негативна кампања усмерена против опозиције којој се учитава нека негативна кампања, било да је она формулисана као прорежимска опозиција, или као тајкунска бивша власт.
Odgovori