Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zid ćutanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

19. 12. 2012.

Izvor: Danas

Zid ćutanja

Novinari su novim izmenama Krivičnog zakona ostali bez statusa službenog lica, jer je u predlogu Krivičnog zakonika koji je Vlada Srbije uputila parlamentu taj član zakona izbrisan. Za ugrožavanje novinara na radnom zadatku bila je zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora.

Objašnjenje za ovakav postupak vlasti ne postoji. Jednostavno, nailazi se na debeli zid ćutanja. Treba li se ponašati kao da problem ne postoji?

Naravno da ne, ali izgleda da Vlada Srbije polako, ali sigurno, počinje da stvara svoju paralelnu realnost, odnosno svoju projekciju stvarnosti u kojoj svuda cveta cveće, žive zadovoljni građani sa ogromnim platama, privreda i industrija ne posrću, nema kršenja ljudskih prava i sve funkcioniše skoro kao u Švajcarskoj.

Na sreću, više nema ubistava novinara kao tokom Miloševićevih devedesetih, ali su i ta ubistva - Slavka Ćuruvije i Dade Vujasinović, ostala i danas nerešena. Tome se pridodaje i ubistvo jagodinskog novinara Milana Pantića, kao i brojni nerešeni napadi na novinare tokom dvehiljaditih, među kojima se posebno izdvaja nedavni slučaj premlaćivanja i napada na porodicu novinarke televizije B92 Tanje Janković u Vranju, ali i pretnje Brankici Stanković.

Do danas nije razrešen ni slučaj napada bombom na stan novinara Dejana Anastasijevića iz 2007. Ono što je zabrinjavajuće jeste što kaznena politika prema napadačima na novinare nije dosledna, jer policija najčešće nije dovoljno efikasna u pronalaženju onih koji ugrožavaju novinare, a ni reformisano sudstvo se baš ne ističe, jer suđenja se otežu u nedogled, a i kada se završe, kazne su niže od simboličnog.

Pretnje redakcijama i novinarima i dalje stižu skoro svakodnevno. Dovoljno je napomenuti da su razne ekstremističke organizacije napravile spiskove nepodobnih medija. Država, odnosno tužilaštvo i danas je ostalo nemo na pretnje, kao da ih ono što se događa u državi nimalo ne interesuje. Bitno je slikati se za televiziju i novine kada se promoviše neki uspeh u borbi protiv kriminala. To praktično znači da novinare danas može da maltretira i bije ko god hoće.

Zna se dobro da je za novinare radno mesto tamo gde je događaj.

Upravo zato je i važno da novinarima ostane bar iluzija da mogu da se osećaju sigurno. Uostalom, jako je dobro poznato da nekažnjivost podstiče ponavljanje.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi