Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Smrtonosna godina za novinare
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

20. 12. 2012.

Izvor: Politika

Smrtonosna godina za novinare

Na zadatku ubijeno 88 novinara i još 53 „novinara amatera”. Sirija – groblje profesije. U zatvorima širom sveta sede 193 novinara.

 

Davno nije bilo tako loše godine po novinare kao što je 2012, kaže se u godišnjem izveštaju organizacije „Reporteri bez granica”.

Izveštaj navodi da je 88 novinara ubijeno na zadatku, što je najveći broj otkako su „Reporteri“ 1995. počeli da podnose godišnje izveštaje.

Ubijeno je i šest medijskih saradnika, kao i 47 blogera koji su u izveštaju nazvani „novinari amateri”.
„Oni su ubijeni od strane organizovanih kriminalnih grupa, krijumčara drogom, militantnih islamista ili po nalogu korumpiranih zvaničnika”, stoji u izveštaju.

„Godina 2012. bila je izuzetno smrtonosna”, kaže Ulrike Gruska iz „Reportera bez granica”, prenosi Dojče vele. Godina na izmaku bila je posebno opasna za novinare amatere, blogere i onlajn novinare. Prošle godine širom sveta ubijeno je petoro, a ove 47 ljudi. Samo je u Siriji ubijeno njih 44.

„Groblje novinara” – taj tužni naziv „Reporteri bez granici” dali su Siriji, gde je tokom 2012. ubijeno ukupno 65 medijskih radnika na zadatku, a 21 je uhapšen.

„U Siriji su mnogi pokušavali da probiju blokadu informacija postavljenu od strane režima”, kaže Gruska. „Pokušavali su da prokrijumčare informacije iz zemlje, bilo u formi bloga, video-snimka, bilo snimka mobilnim telefonom.”

U velikoj opasnosti u Siriji bili su i ruski novinari, kaže Mecger, koji je u oktobru ove godine vršio istraživanja u ovoj zemlji pogođenoj građanskim ratom.

„Problem sirijskih kolega jeste to da se veoma često nalaze u unakrsnoj vatri”, naglašava Nils Mecger, urednik stručnog časopisa „Zenit”. „Za mnoge pobunjenike, zaposleni u državnoj televiziji nisu samo neutralni posmatrači rata. Neke islamističke grupe otimale su pojedine novinare državnih sirijskih medija i ubijale ih.”
„Biti novinar u Siriji je kao da hodate po minskom polju”, opisao je Mazen Darviš, 38-godišnjak koji je osnovao „Sirijski centar za medije i slobodu izražavanja”, novinarsku svakodnenicu u svojoj zemlji. „Niko ne može znati kada će se aktivirati mina.”

Darviš je uhapšen u februaru 2012. i nepoznato je gde ga drže nakon hapšenja. „Reporteri bez granica” dodelili su mu nagradu u čast njegove hrabrosti i posvećenosti. Dobitnik ove nagrade za 2012. su i avganistanske dnevne novine „8 ujutru”.

I izveštaj iz Somalije konstatuje da je ovo bila „crna godina” – ubijeno je 18 novinara, što je više nego ikada u toku jedne godine. U Pakistanu je ubijeno deset novinara i saradnika medija. Ta zemlja je već godinama jedno od najopasnijih mesta za novinare.

Novinari žive opasno i u Meksiku, posebno kada izveštavaju o organizovanom kriminalu ili vezama između narko-bosova i državnih službenika. U 2012. godini u Meksiku je stradalo šest novinara.

Po „Reporterima bez granica” jedna od najopasnijih zemalja je i Brazil, gde je stradalo pet reportera.
Pored drugih podataka koje objavljuju „Reporteri bez granica”, jedan naročito zabrinjava – više od 1.000 novinara i blogera je u toku 2012. uhapšeno, a skoro 2.000 novinara bilo je ili ugroženo ili napadnuto. Trenutno u zatvorima širom sveta sedi 193 novinara, od toga samo u Turskoj 70. „Reporteri” su sigurni da u 42 slučaja njihovo hapšenje ima veze sa njihovom profesijom.

Novinare i novinare amatere hapse i u Kini. Trenutno ih je u zatvoru oko 100 – većina već godinama i pod lošim uslovima. Često su u pozadini optužbe protiv korumpiranih regionalnih zvaničnika, koji se na taj način oslobađaju svojih najoštrijih kritičara.

U Eritreji je trenutno 28 novinara u zatvoru – ponekad u samicama i podrumskim ćelijama.
Novinari žive opasno i u drugim zemljama – Oman i Kuba preduzimaju mere protiv blogera koji kritikuju vladu. Izveštaj „Reportera” upućuje optužbe i Iraku, a u Africi, piše, posebno zabrinjava sever Malija.
U izveštaju „Reportera bez granica” nema kritika na račun zapadnih zemalja.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi