Vesti
14. 05. 2025.
Medijska scena Srbije u martu 2025. godine
Monitoring izveštaj ANEM-a za mart 2025. godine o slobodi izražavanja, starim i novim propisima i analizom SLAP tužbi.
Tema martovskog Monitoringa medijske scene bilo je više i bile su raznolike. Čitalac se u Monitoringu može obavestiti o podacima međunarodne agencije Amnesty Internationalu vezi s pokušajem instaliranja jednog od najsofisticiranijih i najinvazivnijih špijunskih softvera Pegazus u mobilne telefone dve novinarke BIRN-a; o sastanku koji se odigrao u Dimitrovgradu između predstavnika članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara i predstavnika lokalnih medija; o krivičnoj prijavi koju je podnelo udruženje CRTA odgovorajući na neovlašćeno raspolaganje informacijama i dokumentacijom do koje se došlo nakon ulaska kriminalističke policije u prostorije većeg broja udruženja; o nalazima iz izveštaja objavljenog na Platformi Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara.
Posebne teme Monitoringa bile su: reakcije na neprimerenu izjavu predsednika Republike Srbije upućenu dopisnici RTS-a iz Niša, podrška studentskom protestu iz redova zaposlenih u tom mediju, kritika usmerena na izveštavanje njihove informativne redakcije, na kraju i dvadesetdvočasovna blokada javnog servisa.
I tokom marta, o čemu je u Monitoringu bilo reči, novinari i mediji trpeli su pritiske i napade. Nemanja Šarović bio je priveden dok je za KTV obavljao reporterski posao iz Pionirskog parka. Tokom izveštavanja iz istog parka, nepoznati muškarac naložio je novinaru TV N1 Miodragu Sovilju da se udalji. Na meti se našao i novinar BIRN-a Saša Dragojlo, koji je snimao komešanje među građanima koji su protestovali ispred štanda Srpske napredne stranke.
Pritiske su trpeli novinari koji su izveštavali sa protesta u Novom Sadu, selu Veliki Izvor, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici. Ekipa TV N1 bila je zasuta uvredama. Žarku Bogosavljeviću i novinarki Brankici Matić pokušali su da otmu telefon. Novinara Glasa Zaječara Miljka Stojanovića fizički su napali. Dijanu Šćekić, novinarku i glavnu urednicu Ozon medija iz Sremske Mitrovice, vređao je nepoznati muškarac. Jovan Njegović Drndak, urednik fotografije lista Zrenjanin, bio je sprečavan da snima protest.
Kao i u prethodnom periodu, TV N1 bila je na meti raznih udaraca. Novinare su detaljno pretresali na ulasku u Narodnu skupštinu Republike Srbije. Pretnje i uvrede dobili su Enes Radetinac, urednik i novinar TV A1 iz Novog Pazara, Biljana Roganović, urednica i novinarka Onlajn presa iz Prokuplja, Brankica Stanković, glavna urednica Insajder televizije.
Prvo osnovno javno tužilaštvo ,,rasvetlilo” je napad na Vuka Cvijića, i to tako što je utvrdilo da novinara jeste udario i odgurnuo Milan Lađević, jedan od suvlasnika i izdavača provladinih tabloida Srpski telegraf i Republika.rs, ali da time nije izvršio krivično delo Nasilničko ponašanje, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.
Stalno poglavlje i ovog Monitoringa bile su (ne)prilike u kojima se nalaze novinari koji na Kosovu izveštavaju na srpskom jeziku. Novo poglavlje nazvano je ,,Neetičnost na delu”, i posvećeno je poseti predsednika Republike Srbije, praćenog grupom novinara, građanima Severne Makedonije koji su posle teške tragedije u Kočanima smešteni na intenzivnoj nezi u Kliničkom centru u Beogradu.
U Monitoringu se čitalac može obavestiti i o sudbini predloga Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, martovskim aktivnostima Regulatornog tela za elektronske medije i aktivnostima Ministarstva informisanja i telekomunikacija u vezi sa pokretanjem prekršajnih postupaka i formiranjem komisije za ocenjivanje projekata pristiglih na konkurse za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja.
O svemu tome možete pročitati u Monitoringu medijske scene u Srbiji za mart 2025. godine.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.