Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Duplo plaćamo javne servise
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

04. 02. 2014.

Autor: I. Mićević Izvor: Večernje novosti

Duplo plaćamo javne servise

Gledanje Dnevnika, Slagalice, Beogradske hronike i ostatka programa Radio-televizije Srbije građani od ovog meseca plaćaju duplo. Osim kroz pretplatu, čije ukidanje je obećala Vlada Srbije, za javne servise izdvajaćemo i kroz porez, jer je na snagu stupila Vladina uredba kojom će RTS i Radio-televizija Vojvodine ove godine iz budžeta dobiti 7,5 milijardi dinara.

 

Dvostruko finansiranje trebalo je da ima samo kratak rok, jer je ranije najavljivano da će tokom ovog meseca biti donet zakon o javnim servisima i da će biti poništena naplata pretplate, predviđena sadašnjim Zakonom o radiodifuziji.

Kako su raspisani izbori, procedura će se odužiti, pa će RTS biti skinut sa računa za struju, u najboljem slučaju, u maju, kada dobijemo novu Narodnu skupštinu. A može da se dogodi i da nacrt bude menjan, pa da set medijskih zakona na red stigne tek na leto.

- Ne bih prejudicirao. Zakon je još u fazi nacrta i dat je na mišljenje resornim ministarstvima. Moraćemo da sačekamo novi skupštinski saziv - kaže za „Novosti“ Saša Mirković, pomoćnik ministra kulture zadužen za medije.

- Još nije definisano da li će budući zakon sadržati model po kome će javni servisi biti finansirani.

Predviđeno je da oni budu na državnoj kasi do kraja naredne godine. Moguće je da će u zakonu biti odmah rešeno od čega će RTS i RTV da žive posle tog perioda, ali i da bude ostavljeno da se taj problem naknadno reši.

RTS i RTV imaju i treći izvor prihoda - reklame. Ali gore od višestrukog izvora prihoda bilo bi, prema mišljenju Gorana Karadžića, zamenika predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije, ukidanje javnih servisa.

- Bilo bi veoma loše kada bi se građani informisali samo na komercijalnim televizijama. To je scenario koji je doživela Grčka - kaže Karadžić.

- Još je važnije da zakon reši ostanak ovih televizija, a ne da se to još jednom odloži.

A i za republički i za pokrajinski javni servis 7,4 milijardi dinara tokom ove godine znači opstanak, jer od pretplate nisu mogli da opstanu. Procenjuje se da tek oko trećine građana plaća pretplatu i da je RTS prošle godine, umesto 2,5 milijardi dinara, uspeo da naplati nepunih 379 miliona dinara. Zavisno od meseca, procenat naplate varirao je tokom 2013. od 16 do 43 odsto.

 

Komentari (1)

ostavi komentar
uto

04.02.

2014.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [neregistrovani] u 16:27

Tri izvora finansiranja delatnosti RTS i RTV

Prema tacki 29. Preporuke Saveta Evrope CM/Rec(2007)3 Komiteta ministara država članica o misiji javne medijske sluzbe u informacionom društvu, Srbija kao drzava clanica moze da obezbedi finansiranje delatnost Radiodifuzne ustanove Srbije (RTS) i Radiodifuzne ustanove Vojvodine (RTV) u informacionom drustvu iz sva tri tradicionalna izvora: pretplate (taksi), budzeta i reklama.

Naravno, ovaj princip Saveta Evrope treba prethodno formalno preuzeti i preneti u novi zakon o javnim audio i audio-vizuelnim medijskim uslugama, a zatim primeniti u praksi.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi