Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  UNS: Ubistva novinara se ne rešavaju
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

20. 02. 2014.

Izvor: RTS

UNS: Ubistva novinara se ne rešavaju

U periodu od 1991. do 2001. godine ubijeno je, nestalo i kidnapovano 39 novinara iz Srbije, saopšteno na skupu UNS-a. Predsednik Komisije za istinu o ubistvima novinara Veran Matić kaže da je u prošlosti bilo mnogo nečinjenja tokom postupaka o ubistvima novinara, posebno onih koji su ubijeni u ratnim sukobima.

 

Na skupu "Ubistva novinara: ratni zločin ili profesionalni hazard" u Beogradu rečeno je da je u periodu od 1991. do 2001. godine ubijeno, nestalo i kidnapovano 39 novinara iz Srbije, ali da u većini slučajeva nisu pokrenuti istražni i sudski postupci.

Skup je organizovalo Udruženje novinara Srbije (UNS) koje je nedavno prikupilo podatke o ubijenim i otetim kolegama i objavilo ih u "Dosijeu".

Kako je na skupu rekla novinarka UNS-a Jelena Spasić, u "Dosijeu" su objavljeni podaci o ubistvima 37 novinara, ali se u međuvremenu saznalo i za nestanak Sime Kljaića iz Gospića koji je nestao 1991. godine i Mileta Buljevića koga su pripadnici OVK kidnapovali na Kosovu 1999. godine.

"Nadam se da će ovakvi skupovi i naša istraživanja pomoći da se ovi slučajevi pokrenu, da se započnu istrage i da se otkriju ubice naših kolega", rekla je Jelena Spasić.

Iz UNS-a su podsetili na ubistva četiri novinara RTS-a na putu Petrinja-Glina u Hrvatskoj za koje nije pokrenuta ni policijska ni tužilačka istraga, a koji su ubijeni sa 300 pancir metaka, kao i na ubistvo Milana Žegarca, dopisnika Večernjih novosti 1991. godine u Vukovaru.

Portparolka Tužilaštva za ratne zločine Jasna Janković Šarčević rekla je da je slučaj ubistva Žegarca deo šireg predistražnog postupka, koji je tajni, zbog čega ne može da iznese više detalja.

Istakla je i da je Tužilaštvu poznat spisak od 37 ubijenih novinara i nabrojala još tri slučaja ubistva koji su predmet tužilaštva.

Prema njenim rečima, ubistvo Ljubomira Kneževića kod Vučitrna deo je predmeta Likovac, a ubistvo novinara Siniše Glavaševića obrađeno je u predmetu Ovčara.

Dodala je i da su pronađeni posmrtnici ostaci Aleksandra Simovića koji je kidnapovan ispred kafića "Pikaso" 1999. godine u Prištini.

Uništenje svedoka zločina 

Predsednik Komisije za istinu o ubistvima novinara Veran Matić rekao je da je bilo "jako puno nečinjenja" u prošlosti tokom postupaka o ubistvima novinara, posebno onih koji su ubijeni u ratnim sukobima, kako bi se "uništili svedoci zločina".

"Moramo učiniti sve da razotkrijemo ubice novinara, moramo stalno da pritiskamo da se to reši, jer ako to mi ne učinimo, niko neće. To je odgovrnost nas iz profesije, ali i zbog elementarne pravde", istakao je Matić.

Slična situacija je u regionu.

Putem video linka govorili su i predsednik Hrvatskog udruženja novinara Zdenko Duka i predsednik Skupštine društva novinara BiH Mladen Bošnjak, koji su naveli da je za vreme rata ubijeno 14 hrvatskih, odnosno 17 bosanskih novinara.

Oni su takođe naveli da u većini slučajeva nisu pokrenuti postupci i da se ne zna ko je odgovoran za ta ubistva.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi