Vesti
26. 02. 2014.
Medijima zadovoljni samo SNS, SPS i Tadićevi
Republička radiodifuzna agencija objavila je podatke o zastupljenosti političkih stranaka tokom izborne kampanje u emisijama nacionalnih televizija, prema kojima je SNS na prvom mestu prema zastupljenosti, ali ne mnogo ispred drugih. Međutim, nezavisne analize pokazuju znatno drugačije.
Prema agenciji za praćenje i analizu medija Kliping, naprednjaci su više od duplo zastupljeniji od drugoplasirane izborne liste okupljene oko Borisa Tadića. Jedni su beležili i pojavljivanje državnih funkcionera, drugi nisu. U svakom slučaju, vladajuće stranke i Tadićeva koalicija kažu za Danas da su zadovoljne prisustvom u medijima, što nije slučaj s većinom opozicionih partija.
Otkud razlika
U RRA objašnjavaju da su predmet njihove analize bili samo predizborni blokovi u okviru informativnih programa.
Zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadžić objašnjava za Danas da je Agencija i van predizbornih blokova „markirala pojavljivanje državnih funkcionera“, ali podaci o tome nisu uvršteni u tabele koje su objavili.
„Mi se time nećemo baviti, o tome će raspravljati Skupština Srbije. RRA nije ovlašćena da kaže da li je nešto događaj ili kvazidogađaj. Podaci koje smo objavili služe emiterima da vide da li su u balansu ili debalansu i da to mogu da isprave do kraja kampanje“, navodi Karadžić, dodajući da za sada nema prekršaja „jer kampanja još traje“.
Agencija Kliping, za razliku od RRA, ne posmatra izveštavanje medija o predizbornim aktivnostima isključivo unutar predizbornih blokova, već beleži pojavljivanje svih predstavnika, kako vladajućih, tako i opozicionih stranaka, u glavnim informativnim emisijama.
„U izveštaje Klipinga uvršćeni su svi prilozi koji ne spadaju u protokolarne poslove državnih funkcionera i reakcije na aktuelne događaje u zemlji i okruženju. U Kliping analizi predstavnici vladajućih političkih partija imaju znatno veću minutažu od predstavnika opozicije zato što su u finalni obračun ušli i prilozi u kojima se govori o, na primer, posetama državnih funkcionera fabrikama i kompanijama koje posluju u Srbiji ili najave državnih funkcionera o merama vlade nakon predstojećih izbora“, objašnjava za Danas Ilija Vučević iz Klipinga.
„Moglo je i gore“
Funkcioner SNS Zoran Babić tvrdi za Danas da uslovi u kampanji važe podjednako za sve, kao i da je činjenica da tehnička vlada funkcioniše i da mora da obavlja svoje poslove.
„Život u Srbiji ne sme da stane zbog kampanje. Podsetiću da je SNS u kampanji 2012. bila zastupljena u medijima u promilima“, kaže Babić.
Potpredsednica SPS Dijana Vukomanović ističe da je primetna neravnomerna zastupljenost partija u medijima, ali da se socijalisti ne žale na to koliko su zastupljeni.
„Zadovoljni smo i imamo dovoljno prostora da predstavljamo svoj program“, ukazuje Vukomanovićeva.
I iz Nove demokratske stranke Borisa Tadića tvrde da „nisu nezadovoljni“. „S obzirom na to da smo nova politička opcija, biti treći je sasvim zadovoljavajuće“, ukazuje Slobodan Homen, funkcioner NDS.
„Uopše nije dobro“
S druge strane, portparolka DS Aleksandra Jerkov navodi da način merenja zastupljenosti stranaka samo u izbornim blokovima nije relevantan, kao i da s demokrate najzastupljenije u negativnom kontekstu.
Potpredsednica DSS Donka Banović kaže da je ova partija veoma nezadovoljna tretmanom u medijima i da pretpostavlja da je to zbog toga što je „DSS jedina ozbiljna parlamentarna stranka koja je evrorealistična“, pa da mediji ne vole da pozivaju one koji se protive ulasku Srbije u EU.
Portparol URS Marko Selaković napominje da se ono što je u okviru predizbornog bloka na televizijama poštuje, ali da je spornije pitanje ravnopravnosti učešća u TV emisijama.
„Mi ne kontrolišemo medije niti to želimo“, ukazuje Selaković.
Član Predsedništva LDP Mladen Bašić ne želi da kaže da li je ta partija zadovoljna ili ne, već samo ističe da podaci RRA ukazuju na to koliko su isprepletani odnosi bivše i sadašnje vlasti sa medijima.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.