Vesti
27. 02. 2015.
List "Dnevnik" od nacionalnog značaja
Savet za borbu protiv korupcije apostrofirao je u izveštaju Vladi Republike Srbije „Dnevnik" kao list od nacionalnog značaja.
U dokumentu koji je juče dostavljen našoj redakciji Savet je podržao opredeljenost Vlade Srbije da okonča proces privatizacije medija, ali smatra da to pitanje zahteva posebnu pažnju svih aktera, a naročito Agencije za privatizaciju.
Savet upozorava na to da postoji potencijalni rizik da se prilikom sastavljanja javnog poziva kriterijumi za kupce podese pod direktnim političkim uticajem, što bi se naročito negativno moglo odraziti na konkretne privatizacije medija od šireg društvenog i nacionalnog značaja, kao što su novosadski „Dnevnik", „Politika", „Studio B" i Tanjug.
„Postoji nekoliko ključnih rizika koji se mogu negativno reflektovati i dovesti do urušavanja tog procesa", smatra Savet.
„Zbog toga se ovog puta moraju pravovremeno preduzeti mere koje će sprečiti da se privatizacija medija pretvori isključivo u borbu potencijalnih kupaca za poslovni prostor koji je u vlasništvu izdavača, odnosno emitera. Primarni cilj privatizacije medija ne sme da bude samo transformacija vlasništva nad kapitalom već očuvanje i unapređenje delatnosti informisanja. Utoliko je veća uloga stručnih konsultanata koji budu radili na izradi uslovajavnog poziva za učešće potencijalnih kupaca u privatizaciji medija. Izbor i nadzor nad radom konsultanta i realizacijom projektnog zadatka sprovodi Agencija za privatizaciju".
Savet je na uzorku 67 preduzeća koja se bave delatnošću javnog informisanja i koja će biti predmet privatizacije utvrdio visok stepen zaduženosti.
Višak radne snage dodatno opterećuje poslovanje medija koji traže budućeg kupca, pa tako 67 medija zapošljava čak 2.195 radnika. Zbirno dugovanje 67 medija na dan 31. decembar 2013. iznosi više od 3,7 milijardi dinara. Od 67 posmatranih medija, samo njih 14 nije imalo dugovanja u 2013. Prvo mesto na spisku dužnika s dugovanjima iznad 2,9 milijarde dinara zauzima „Politika" AD, zatim više od 200 miliona dinara duguje „Dnevnik holding" AD, 100 miliona dinara premašuje JP „Studio B", više od 50 miliona RTV Kragujevac, a 27 miliona duga prekoračuju RTV Šabac i RTV Pančevo itd.
Izvestan broj medija na dan 31. decembar 2013. ima negativan kapital, odnosno beleži gubitke koji premašuju vrednost kapitala. Zakonska obaveza za sve medije je da procene vrednost imovine i kapitala, o čemu će stručni sud dati nezavisni procenitelji pre pripreme konkursne dokumentacije i oglašavanja prodaje.
Savet za borbu protiv korupcije smatra da u postupku privatizacije medija nadležni državni organi posebu pažnju treba da usmere na ispitivanje porekla novca potencijalnih kupaca koji budu uzeli učešće u privatizaciji.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.