Vesti
16. 03. 2015.
O vlasničkoj strukturi i kontroli medija u sredu
Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje razmatraće u sredu, 18. marta, izveštaj o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji.
Savet za borbu protiv korupcije dostavio je 20. februara Vladi Srbije izveštaj o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji.
U tom dokumentu analizirana je vlasnička struktura medija, vlasništvo države u medijima, kontrola medija kroz različite modele finansiranja, funkcionisanje regulatornih tela, kao i fenomeni tabloidizacije, cenzure i autocenzure.
Kao i u prethodnom izveštaju, Savet je dao perporuke Vladi za razrešenje uočenih problema.
Predsednica Odbora Vesna Marjanović nedavno je Tanjugu rekla da će na toj sednici poslanici, odnosno članovi tog skupštinskog tela, razmatrati objavljeni izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, kao i da će moći da postave pitanja o nalazima i rezultatima izveštaja.
Podsetivši da nije u nadležnosti Odbora da taj izveštaj usvaja i da u tom smislu ne očekuje neku formalnu odluku, Marjanović je izrazila nadu da će članovi Odbora sa predstavnicima Saveta doći do određenih zaključaka ili preporuka.
"I to u smislu na koji način parlament može bolje da kontroliše primenu zakona, zaštiti i garantuje medijske slobode u Srbiji, položaj novinara…i da omogući jednu demokratsku raspravu, pluralizam mišljenja, koji, po mom mišljenju, trenutno nedostaje u našim medijima", ocenila je ona.
Marjanović je rekla da smatra da je urađena jedna ozbiljna analiza koja je ukazala na najveće probleme u medijima danas - netransparentnost vlasništva, netransparentnost finansiranja, ugrožen položaj javnih servisa, problem cenzure i autocenzure i tabloidizacije.
"Mislim da se svi možemo složiti da su to ključna pitanja trenutno kada je u pitanju medijska politika, medijska scena u Srbiji i u tom smislu je svakako taj izveštaj relevantan za dalje razmatranje u parlamentu", zaključila je Marjanović.
Komentari (1)
ostavi komentar17.03.
2015.
ZAKONOM ZABRANITI MEDIJSKI PLURALIZAM
Na prvi pogled, može vam delovati čudno, nerazumno, smešno ili čak i žalosno, pomisliti Bog zna šta o meni, ali ako skoncentrišite svoje misli videćete koliko sam u pravu.
OdgovoriKao prvo, koliko bi ugodniji bio život tih napaćenih novinara (makar u tom pogledu), a iznad svega i konzumentima svakojakih štampanih medija ako bi se zabranio medijski pluralizam i strogo, zakonom propisao, ponaosob,za svaki medij - medijski monizam.
Da se precizno i transparentno propiše-ko je čiji i ko je za koga.
Konačno, novinarima bi bila "mirna glava", znali bi na čemu su, bar za neko vreme, radili bi po sopstvenoj sklonosti za određenog, vrlo definisanog gazdu. Čitaoci, e oni bi konačno prestali svakodnevno da se živciraju, isčuđuju, krste i levom i desnom rukom, ni oko čega važnog, psuju pa lepe koje-kog,koji im zagorčava i te kako već učmali gorki i čemerni život. Sve u zavisnosti da li čitaju levi ili desni članak, na gornjoj ili donjoj stranici svoje novine.
Znači jedino je medijski monizam garancija da će svakom građaninu, uključujući i novinare, život teći "po sopstvenoj volji".Makar u smislu duhovnog spokojstva.
O spokojstvu onih trećih-i da ne govorim.