Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Nedozvoljeno uplitanje države
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 03. 2015.

Izvor: Fonet

Nedozvoljeno uplitanje države

Država do 1. jula mora daprestane da finansira Tanjug, jer to nalaže zakon, istakli su učesnici debate antikorupcijskog sajta Pištaljka oposlovanju i finansiranju Tanjuga i ukazali da sudosadašnjim budžetskim davanjima državnoj novinskoj agenciji godinama kršeni propisi. Prema rečima glavnog urednika agencije Beta Ivana Cvejića, finansiranjem Tanjuga država se nedozvoljeno i nefer upliće u jedan deo medijskog tržišta.

Zato se privatne agencije nadaju da će već od 1. jula, dokada treba da budu privatizovani državni mediji, situacija biti regularna, naglasio je Cvejić.

Godišnje od 1,7 do dva miliona evra budžetskog novca, koliko se daje Tanjugu, dalako nadmašuje ono što privatne agencije mogu da zarade na tržištu, rekao je Cvejić i dodao da su Beta i FoNet godinama na to ukazivali, ali nažalost, bez uspeha.

Iz raznih razloga nije bilo sluha za naše primedbe, koje su bile isključivo usmerene na tržište i komercijalne uslove i odnos države prema svemu tome, objasnio je Cvejić.

Predstavljajući istraživanje Pištaljke o finansiranjuTanjuga, sprovedeno u proteklih sedam meseci, Dušan Telesković iz Pištaljke je napomenuo da je direktorka te agencije Branka Đukić odbila da se izjasni o tome kako je budžetska pozajmica vraćena novcem Ministarstva kulture iinformsanja.

Tanjug godišnje iz budžeta dobija više od 200 miliona dinara, precizirao je Telesković i dodao da je u 2012. to bilo 234 miliona, što je, prema zvaničnim podacima, 60 odsto prihoda agencije.

U praksi se, međutim, pokazuje da se Tanjugu daje dosta višeod tog procenta, ocenio je Telesković i precizirao da Tanjug ima 225 zaposlenih, iako je zvanično sistematizovano 112 radnih mesta.

Prema njegovim rečima, mandat je istekao i Upravnom odboru i direktoru, koji još nije izabran, iako je konkurs raspisan još 2013. godine, a nema ni glavnog urednika, pa Đukić ima "priličan uticaj na uređivačku politiku".

Tanjug na tržištu ostvarujue svega 20 odsto prihoda, što znači da u privatizaciju ulazi nespreman za tržišnu konkurenciju, ocenio je Telesković, koji smatra da nije jasno ni kako će se rešiti pitanje viška zaposlenih.

Likvidnost Tanjuga se održava bankarskim pozajmicama, koje se, i pored velikih izdvajanja iz budžeta, koriste za isplatu zarada i doprinosa, rekao je Telesković, pozivajući se na zaključke istraživanja sajta Pištaljka.

Predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija Dragan Dobrašinović ocenio je da država i medijska vlast već godinama ugrožavaju medijske slobode, što je praksa koja je i sada na delu.

Država pokušava da izađe iz medija, a ustvari ne želi da izađe i zato će, preko svojih ljudi iz poslovnog sveta, sa kojim je povezana, nastaviti da ih kontroliše, konstatovao je Dobrašinović.

Zbog toga će koalicija na čijem je čelu, kako je najavio, pratiti proces privatizacije na reprezentativnom uzorku od 15 medija, među kojima je i Tanjug, sa stanovišta regularnosti tog procesa, kako bi se videlo ko će ih kupiti.

Vrlo je važno ispratiti ko će biti kupac, da li su topolitički i poslovno povezana lica sa ljudima koji su navlasti u Srbiji ili u Beogradu, ukazao je Dobrašinović.

On se plaši da će država prolongirati rok za povlačenje iz vlasništva u medijima, koji ističe 30. juna, iako ga je sama odredila.

Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije (UNS) Petar Jeremić najavio je da će, ako se proces privatizacije Tanjuga ne završi 1. jula, to udruženje tražiti da zaposleni u agenciji dobiju besplatne akcije i postanu vlasnici.

On je podsetio da se tom udruženju žalilo više zaposlenih uTanjugu na mnoge neregularnosti, koji su zbog toga trpeli sankcije.

Jeremić je, kao primer neregularnosti, naveo i konkurs za direktora, u kome su bila dva "skrivena uslova", pa su zato diskvalifikovani svi ostali kandidati osim Đukić i još jednog.

Na zahteve UNS da se raspiše novi konkurs, sa jasnim itransparentnim uslovima, Vlada do danas nije odgovorila, podsetio je Jeremić.

Komentari (1)

ostavi komentar
pon

23.03.

2015.

Васке [neregistrovani] u 16:56

УНС да не лобира за Бети и Фонет

Време је да се престане са лобирањем за Бету и Фонет које се нису доказале на тржишту, па то очекујем и од УНС чији сам члан безмало четири деценије. Свима је јасно да је Танјуг, какав је да је, неупоредиво бољи и да држава каква је да је треба да омогући посредством Танјуга пре свих несметано остваривање права на информисање људи и грађана као што је то свуда у свету. С поштовањем Драгослав Васић, Београф

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi