Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Sve lošiji uslovi izveštavanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

29. 04. 2015.

Izvor: Fonet, RTV

Sve lošiji uslovi izveštavanja

Novinari se u mnogim delovima sveta suočavaju sa sve lošijim uslovima izveštavanja, ocenila je u danas objavljenom godišnjem izveštaju organizacija Fridom Haus.

Globalne medijske slobode su dostigle najniži nivo za proteklih više od 10 godina. Tek svaki sedmi stanovnik Zemlje živi u državama u kojima se realno izveštava o političkim događajima i garantuje bezbednost novinara, uz minimalno mešanje države u rad medija, navodi se u izveštaju.

Kao zemlje sa najvećim kršenjem medijskih sloboda su izdvojene Belorusija, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Severna Koreja, Sirija, Turkmenistan i Uzbekistan. 

Listu zemalja sa najboljim uslovima za rad novinara predvode Norveška, Švedska i Belgija. Na listi 199 zemalja, Sjedinjene Američke Države zauzimaju 34. mesto, javlja AP. 

Kao osnovne razloge za lošije uslove rada novinara je Fridom Haus naveo nove restriktivne zakone, kao što su meksički i ruski propisi o kontroli blogova, i napade na novinare, posebno u Siriji i Nigeriji. 

Vlade koriste zakone o bezbednosti i borbi protiv terorizma kao sredstvo za gušenje kritičkih glasova. Militantne organizacije i kriminalne bande koriste sve besramnije taktike zastrašivanja novinara, dok vlasnici medija pokušavaju da manipulišu sadržajem vesti, kako bi ostvarili politički i poslovni interes, izjavili su autori izveštaja.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi