Vesti
15. 05. 2015.
Kako Tanjug javlja - saznajte kako radi novinska agencija
Prvi put od svog postojanja Novinska agencija Tanjug otvara svoja vrata za javnost, pa će zainteresovani ove subote biti u prilici da u Noći muzeja zavire u zgradu koja je lider u regionu po broju objavljenih informacija.
Posetioci će tokom osam sati trajanja manifestacije moći da pogledaju kako iznutra izgleda zdanje iz 1937. poznatog arhitekte Bogdana Nestorovića, ali i da saznaju kako je Tanjug radio ranije, a kako radi sada.
Tog dana će biti odgovoreno na pitanja šta znači skraćenica Tanjug, kako i kome se distribuiraju Tanjugove vesti, fotografije i video snimci, kako je moguće videti Tanjugov logo na televizijama, u novinama, ali i pročitati na sajtovima kako u zemlji tako i u regionu, zašto je brzina bitna i na koji način se pišu agencijske vesti.
Takođe, domaćini će objasniti zašto se u Tanjugovim vestima ne koriste pridevi, zašto nema potpisa novinara ili zašto su greške neoprostive.
Posetioci će biti u prilici i da pogledaju segment iz bogate foto arhive Tanjuga, koja broji više od 3, 5 miliona negativa. Kroz fotografije koje će biti izložene zainteresovani će se upoznati sa političkim, društvenim i kulturnim životom celog regiona.
Cilj postavke nije da istakne najvažnije događaje od početka rada Agencije, već da kroz svakodnevne situacije dočara atmosferu koja obeležava rad samog Tanjuga.
Pored najvažnijih političkih događaja, Tanjugovi fotoreporteri slikaju i kulturne događaje, oslikavaju vremenske (ne)pogode, prenose kako izgleda svakodnevna atmosfera na ulicama gradova i mesta, ali i prirodu, životinje, odnosno prirodne lepote zemlje.
Izložba je i prilika da se podseti na tehničke mogućnosti koje su prethodnih godina i decenija bile značajno drugačije, kada nisu postojali digitalni fotoaparati, već su fotoreporteri koristili aparate sa filmovima koje su ručno razvijali ne znajući kako će fotografija na kraju izgledati, čak ni da li je uspela, a sve to su dragocena svedočnstva razvoja novinske fotografije.
Pored izložbe fotografija i bogatog arhivskog materijala, tu će biti i legendarni fotoreporter Tanjuga koji je svoj radni vek proveo fotografišući Tita, Žika Vučić koji će u terminu od 19 do 21 sat pričati o avanturama koja je proživeo tokom svoje duge i plodne karijere.
Posetioci će prvi put imati priliku i da zavire u unutrašnjo-političku redakciju, ali i u video, foto i internet redakcije.
Tanjug - Telegrafska agencija nove Jugoslavije je osnovana 5. novembra 1943. godine u Jajcu, u Bosni i Hercegovini, tri sedmice pre Jugoslavije, sa zadatkom da izvesti svet o antifašističkoj borbi na tlu nekadašnje SFRJ, pod vođstvom Josipa Broza Tita.
Osnivač Tanjuga je bio Moša Pijade, čija skulptura se i danas nalazi u holu zgrade, a prvi direktor bio je Vladislav Ribnikar.
U prvoj, ratnoj redakciji Tanjuga bili su, pored ostalih, narodni heroji, otac i sin Ribrnikar, Ivan I Ivo Lola. Foto arhiva novinske agencije Tanjug sadrži oko 3,5 miliona negativa i jedna je od najbogatijih arhiva agencijske fotografije u Evropi.
Tanjug je baštinio i arhive svojih prethodnika: novinske agencije Avala, koja je postojala između dva svetska rata i Pres-biroa, od pre Prvog svetskog rata, tako da arhiva ima i fotografije od 1912. godine.
Noć muzeja se održava u više gradova Srbije.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.