Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  "Utisak nedelje" i slučaj Bitići u izveštaju SAD
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

27. 06. 2015.

Izvor: www.danas.rs

"Utisak nedelje" i slučaj Bitići u izveštaju SAD

Najozbiljnija kršenja ljudskih prava u Srbiji odnose se na diskriminaciju i socijalno nasilje protiv pripadnika manjinskih grupa, posebno Roma, a primetno je i maltretiranje novinara i pritisci u pravcu autocenzure, navodi se u izveštaju američkog Stejt departmenta o ljudskim pravima u svetu koji je predstavio državni sekretar SAD Džon Keri.

U izveštaju se ukazuje i na postojanje korupcije u zdravstvu, obrazovanju i nekim granama vlasti, kao i na neefikasan pravni sistem, dugi period pritvora pre suđenja i loš tretman zatvorenika.

Niko od članova Vlade Srbije koje je Danas juče kontaktirao nije želeo da komentariše ovakvu ocenu američkih vlasti.

Američka vlada navodi da je u Srbiji zakonom zabranjeno vršiti pritisak na predstavnike medija ili na bilo koji način uticati na njihov rad, ali i podseća da je tokom godine zabeleženo nekoliko primera napada i zastrašivanja novinara.

Njihov izveštaj osvrće se i na to da su postojali navodi o tome da je vlast cenzurisala medije, iako je to zakonima zabranjeno.

Prema njihovim navodima, ekonomski pritisci takođe usmeravaju medije ka autocenzuri.

"U septembru su ukinute tri političke tok-šou emisije, zbog čega su protestovala novinarska udruženja optužujući politiku da se meša u programsku koncepciju medija zbog kritike na račun vlade", navodi se u izveštaju, u kojem se dodaje da je reč o emisijama "Utisak nedelje" (B92), "Sarapin problem" i "U Centru" (Studio B).

Takođe, ističe se da nedostatak transparentnosti medijskog vlasništva, državno vlasništvo u medijima i pretnje i napadi na novinare ugrožavaju slobodu medija i slobodu govora u Srbiji.

Stejt department podseća i na nerešeno ubistvo američkih državljana braće Bitići iz 1999. godine.

Početkom septembra, kako se dodaje, Tužilaštvo za ratne zločine Srbije omogućilo je stranom timu za istragu ovog ubistva pristup svedocima i obavestilo istražitelje da, uprkos nepostojanju napretka u tom slučaju, oni nastavljaju da rade na tome.

SAD ocenjuju i da zatvori u Srbiji ne ispunjavaju međunarodne standarde i da su kapaciteti nekoliko objekata preopterećeni, da su higijenski uslovi loši, bez adekvatnog osvetljenja i ventilacije, kao i da osoblje nije disciplinovano.

Vašington, takođe, ukazuje da se dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa uz posredovanje EU nastavlja u Briselu, dodajući da su "administrativne strukture severa Kosova delimično integrisane u nacionalnu administraciju", a da su nerešeni sporazumi o zajednici srpskih opština, o telekomunikacijama i integraciji pravosudnog sektora.

Pritisci zvaničnika na medije na KosovuKada je reč o poštovanju ljudskih prava na Kosovu, u izveštaju Stejt departmenta se ukazuje na prijavljene slučajeve lošeg policijskog tretmana zatvorenika, korupciju i favorizovanje u zatvorima, zastrašivanje novinara od javnih funkcionera i kriminala, ograničavanje verskih sloboda i nasilje nad verskim objektima, slab napredak u povratku izbeglih lica, korupciju u vlasti i sporadične etničke tenzije. Nezavisni mediji, ističe se, na udaru su pritisaka vladinih zvaničnika, političkih partija i sprege biznisa i vlasti.

Kina odgovorila SAD

Kina je kritikovala SAD zbog kršenja ljudskih prava, osudila je zbog policijske brutalnosti, rasizma i globalnog prisluškivanja. U izveštaju koji se uglavnom oslanja na pisanje američkih medija, Biro za informacije kineskog Državnog saveta naveo je da se u SAD često događaju teški zločini i da policija često koristi prekomernu silu.

Pored toga, američke obaveštajne agencije sprovode torturu prema osumnjičenima za terorizam i "krše ljudska prava u drugim zemljama" napadima bespilotnim letelicama i špijuniranjem. Dokument o stanju ljudskih prava u SAD, Kina je objavila jedan dan nakon što su SAD objavile svoj godišnji izveštaj o stanju ljudskih prava u svetu.

Komentari (2)

ostavi komentar
uto

30.06.

2015.

Theodor [neregistrovani] u 09:29

Re:

Ako je tekst istinit ne vidim kakve veze ima koji ga je dnevni list objavio?

Odgovori
pon

29.06.

2015.

anonymous [neregistrovani] u 16:43

ne zelim

Ne zelimo da nam citirate Danas. Petokolonasi su nas dosta ojadili.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi