Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Neophodna nezavisnost novinara za razumevanje
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

29. 06. 2015.

Autor: S. Novosel Izvor: Danas

Neophodna nezavisnost novinara za razumevanje

OEBS je pravo telo za pokretanje diskursa ratnog nezavisnog novinarstva. Ovaj zaključak je provejavao kroz diskusije učesnika dvodnevne konferencije „Novinarska sigurnost, medijske slobode i pluralizam u vreme konflikta“, koja je održana u Beču.

Bio je to jedan od najvećih skupova u okviru OEBS-a koji je okupio blizu 300 predstavnika država članica OEBS, novinara iz tih zemalja i međunarodnog civilnog sektora.

U centru zbivanja bio je konflikt između Ukrajine i Rusije, promocija novinarske sigurnosti u toj zoni, drugačija interpretacija konflikta kroz stavove građana koje vlade te dve zemlje razvijaju kroz propagandu.

Mišljenja su ukrstili ljudi iz Ukrajine i Rusije, ali i oni koji su iskusili balkanski konflikt: šta treba preventivno da se uradi kako bi se fizički i pravno zaštitili novinari, kako treba da se istraže procesi koji guše slobodu medija, kako da se promovišu najbolje prakse da ne dođe do narušavanja slobode štampe i šta treba da se uradi kako bi se sankcionisala tela koja su zaustavljala informacije i promovisala neslobode.

Jedan od uvodničara na konferenciji bio je Roj Gatman, sada izveštač sa Bliskog istoka, a devedesetih godina izveštač sa poprišta balkanskog sukoba.On je naglasio neophodnost „pokrivanja konflikta na fer i balansiran način, a to znači da treba dati šansu svim stranama u sukobu“.

Na konferenciji priliku da organizuju razgovore dobili su predstavnici civilnog sektora.

Jedna od tema bila je „Istorija kao propaganda izazovi za medijske slobode“. U okviru ove teme rečeno je da „često u vreme ratnih sukoba propagandna mašinerija u okviru medija koristi istorijske činjenice koje se na drugačiji način interpretiraju, jer imaju potrebu da na neki način dođu do savesti i srca građana i dobiju podršku za operacije koje su u konfliktu dosta radikalne“.

Jedna od tema bila je i Digitalna revolucija u Istočnoj Evropi, koja je sada na liniji fronta. Digitalna bezbednost je još uvek tema o kojoj se malo priča, jer je u toku sukoba još komplikovanija zato što se njom bave i tajne službe, „česta su presretanja informacija koje novinari rade van domena transparentnosti“.

Nezaobilazna je bila i novinarska etika i njena podložnost menjanja u konfliktnoj situaciju. O tome su najbolje svedočili oni koji su iskusili sukobe na prostoru bivše Jugoslavije.

Sa ovog skupa predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović poručila je da je u vreme konflikta neophodna nezavisnost novinara kao faktora za razumevanje svih strana.

Ambasadorka Sanja Milinković, zamenica stalnog predstavnika Srbije u OEBSu, istakla je da je tema konferencije jedna od prioriteta koje Srbija promoviše ove godine. 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi