Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Loša zaštita ličnih podatka u elektronskim komunikacijama
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

02. 07. 2015.

Izvor: Beta

Loša zaštita ličnih podatka u elektronskim komunikacijama

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić izjavio je danas da je stanje zaštite podatka o ličnosti u oblasti elektronske komunikacije u Srbiji nezadovoljavajuće i vrlo zabrinjavajuće, zbog čega je podneo niz predloga nadležnim organima za unapređenje propisa.

 

Šabić je tu svoju ocenu saopštio povodom danas predstavljenog Izveštaja o nadzoru nad sprovođenjem i izvršavanjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti od strane operatora elektronskih komunikacija koji pružaju usluge pristupa internetu i internet usluge.

"Nadzor je potvrdio i ranije iznete procene Poverenika o nezadovoljavajućem, vrlo zabrinjavajućem stanju zaštite podataka o ličnosti u oblasti elektronske komunikacije, posebno internet usluga, za čije je glavne uzroke normativnu neuređenost i odsustvo adekvatnih mera, odgovorna država", naveo je Šabić.

On je kazao da je nadzor koji je trajao od kraja 2013. do juna 2015. godine i u početnoj fazi obuhvatio 184 operatera interneta, a potom 26 operatera izabrana po zastupljenosti na tržištu, vrsti i broju usluga, geografskom prostoru koji pokrivaju, kao i kvalitetu odgovora na pitanja iz dostavljenog upitnika.

Kako je Šabić naveo, zbog lošeg stanja u oblasti elektronske komunikacije, on je ukazao da su neophodni nova Strategije zaštite podataka o ličnosti i Akcioni plan za njeno sprovođenje, kao i nov Zakon  o zaštiti podataka o ličnosti.

Predložio je i izmene i dopune Zakona o elektronskim komunikacijama i efikasniji inspekcijski nadzor njegove primene.

Šabić je kazao da su izmene propisa neophodne da bi se omogućilo i formiranje jedinstvenog nacionalnog centra kojem bi svi nadležni državni organi ovlašćeni za zakonito presretanje i pristup zadržanim podacima, u realnom vremenu dostavljali zahteve za presretanje komunikacija, odnosno za pristup zadržanim podacima, potkrepljene sudskim odlukama.

"Nacionalni centar ujedinio bi postojeće paralelne tehničke mogućnosti različitih agencija i policije u jednu, nacionalnu agenciju koja bi, kao svojevrsni provajder, pružala tehničke usluge za presretanje komunikacija i drugih signala svim autorizovanim korisnicima, kao i pristup zadržanim podacima", objasnio je Šabić.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi