Vesti
12. 10. 2016.
Skupština o izboru članova Saveta REM-a
U Skupštini Srbije biće nastavljena rasprava o izboru tri člana Saveta REM-a.
Rasprava je sinoć prekinuta nakon što su poslanici osetili miris paljevine i napustili skupštinsku salu.
U Savetu regulatora, koji čini devet članova, upražnjena su tri mesta, a pred parlamentarcima je izbor članova sa liste kandidata koje su podneli ovlašćeni predlagači - udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja i zaštita dece, udruženja izdavača elektronskih medija i udruženja novinara i nadležni odbor Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine.
Siniša Isakov i Đorđe Vozarević su kandidati Odbora Skupštine Vojvodine. Snežana Stojanović Plavšić i Milan Antonijević su kandidati udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja i zaštita dece, a Goran Peković i Biljana Ratković Njegovan kandidati su udruženja izdavača elektronskih medija i udruženja novinara u Srbiji.
Opozicija je tokom rasprave kritikovala rad REM-a konstatujući da ne reaguje na upozorenja koja se odnose na ugroženost slobode medija, kao ni na veliki broj rijaliti programa.
Lider SRS Vojislav Šešelj rekao je u raspravi da poslanici naizgled imaju lak zadatak, da dopuni državno telo koje "glumi da nije državno, nego da je samostalno i nezavisno", a kritikovao je i predložene članove rekavši "da je sramota za takve ljude glasati".
Poslanik SDS-NPS Miroslav Aleksić primetio je da su plate članova REM-a veće od predsednikove i da iznose više od 150.000 dinara, dok je poslanica DS Vesna Marjanović izbore članova nazvala "sapunskom operom".
Marjanović je kazala da je zadatak te partije da spreči da u REM budu izabrani oni koji će braniti lični i politički ili bilo koji drugi privatni interes već javni.
Poslanik SDS Marko Đurišić ukazao je da REM ne radi u punom kapacitetu više od pola godine, te da iz nekog čudnog razloga, Skupština uopšte nije odlučivala o tada utvrđenom predlogu za izbor članova koje su predložile nevladine organizacije kojima je cilj ostvarivanje slobode i izražavanja i zaštita dece.
"Mi smo ove godine imali kampanju, odnosno izbore, a REM je bio glavno telo koje je trebalo da kontroliše i prati izveštavanje elektronskih medija", rekao je Đurišić pozivajući se na izveštaj OEBS-a da su aktivnosti vlade i vladajuće stranke bile domantna tema u kampanji u okviru inormativnog programa.
Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović rekao je da se REM oglušio o zahteve tog pokreta da se obezbedi jednak medijski tretman u izbornoj kampanji. Dodao je i da nije reagovao na inicijative da reaguje na rijaliti programe koji propagiraju nasilje, prostituciju, pornografiju...
Poslanici SNS odbacili su tvrdnje opozicije da u Srbiji vlada medijski mrak, dodajući da to najbolje pokazuje izložba SNS o navodnoj cenzuri u kojoj se može videti više od 6.000 negativnih tekstova o vlasti i premijeru.

Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.