Vesti
07. 12. 2016.
Anonimni izvor drma Srbiju
U ustavu bi trebalo da napišemo da se izbori za parlament održavaju svake godine. Ovde nisam ironičan: sve je bolje od trenutnog stanja u kome na izbore idemo uvek kada neki anonimni izvor ovu temu nametne u medijima
Pre nekoliko dana tri-četiri tabloida dobili su istu informaciju iz anonimnih izvora: Vučić ide na parlamentarne izbore! To je od tada glavna tema, a da sam premijer, dok ovo pišem, vest nije ni demantovao ni potvrdio. Kako je to zanimljivo da izvor anoniman za javnost, ali ipak poznat redakcijama tabloida, može danima da drma javnost nepotvrđenim vestima.
Kad je posebno aktivan, premijer drži konferencije za štampu svakog dana, ali se u ovom slučaju nije potrudio da informaciju demantuje. Pretpostavljam da je izvor ovih informacija po nečemu poseban.
erovatno je da tabloidi ne bi prihvatili kao verodostojnu ovu vest da sam ih, na primer, ja pozvao i rekao „Premijer namerava da...“ Ovaj izvor mora ipak biti pouzdan, njegove ranije najave verovatno su se ostvarivale.
Pitam se kako to tačno izgleda u redakcijama: „Gospodine uredniče, opet je zvao ONAJ izvor, kaže da će sa predsedničkim biti organizovani i parlamentarni izbori“
– „Kako parlamentarni, pa vlada je nedavno proslavila 100 dana?“
– Ne znam, ali to je onaj izvor, mislim da bismo morali to da objavimo“
– „Odlično, imamo sutra naslovnu stranu!“ Možda naš izvor zove direktno urednika, da preskoči novinare i nepotrebne razgovore po redakcijama: „Vučić namerava da ide na parlamentarne izbore!“
– „Jel’ to sigurno?“
– „Sto posto, za sad je, doduše, vest nepotvrđena, ali malo da vidimo kako ljudi reaguju.“
Urednik zaključuje da to ipak mora da objavi, anonimni, a poznati izvor sigurno je zvao i druge redakcije, pa će oni sutra imati navodno ekskluzivnu vest koju su „otkrili”. Da ne kažemo baš „istražili”, više „saznali iz naših izvora”.
Vest o parlamentarnim izborima, iako nepotvrđena, veoma je prodrmala našu političku scenu. Najpre svojom iznenadnošću, a onda i svojim kontekstom. Zar da vlada koja je počela ekspozeom od 400 strana traje oko 140 dana? Ako ovih izbora, koje najavljuje anonimni izvor, bude, to će biti drugi vanredni izbori koje Vučić raspisuje sa mesta premijera, a treći ako računamo i mesto prvog potpredsednika vlade, a da u sva tri slučaja vladina većina nije ničim ugrožena. Izgleda da kod nas sve može da bude razlog za republičke izbore. Prošli put je to bila „loša atmosfera” i slučajnost da su morali da se održe lokalni i pokrajinski izbori, a ovaj put su tu predsednički. Kad već idemo na izbore posle kojih bi mogla pasti vlada, da sve to obavimo o istom trošku.
Pada mi na pamet da ne bi bilo loše da promenimo ustav i lepo napišemo da se izbori za parlament održavaju svake godine. Ovde nisam ironičan: sve je bolje od trenutnog stanja u kome na izbore idemo uvek kada neki anonimni izvor ovu temu nametne u medijima, pa je posle glupo da se izbori ne raspišu da ne ispadne da su se političari uplašili. Lepo da idemo svake godine na parlamentarne izbore – meni se čini da bi dobar termin bio prva nedelja u maju (lepo vreme, proleće) – a da lokalne, pokrajinske i predsedničke izbore rasporedimo po nekim dvogodišnjim ili četvorogodišnjim periodima u istom terminu. Tako bismo zaista uradili nešto prvi put u istoriji, a osim toga i nešto u skladu s tendencijama istorije, pošto je direktna demokratija s pravom sve popularnija.
Zanimljivo je i da su anonimni izvori potpuno nemi na neke teme. Recimo, iako se istraga o Savamali kreće kao u nekom veoma usporenom filmu, najpre se čeka tužilaštvo, pa onda veoma sporo višemesečno kretanje njegovog zahteva policiji, pa onda isto sa odgovorom policije, anonimni izvori ne javljaju ništa. U vezi sa Savamalom su se ipak neki novinari našli na sudu, ali ne zato što su koristili anonimne izvore – što je kod nas u većini slučajeva bezbedna tehnika – nego zato što su koristili logiku kako bi postupanje policije nekako moralo da zavisi od ministra policije ili da makar bude pod njegovom naknadnom kontrolom.
Novinari NIN-a nisu shvatili da je kod nas logika zabranjenija od izmišljenih ili lažnih vesti. Ako mediji, umesto logike, koriste anonimne izvore i time netačnom vešću izazovu duševne bolove nekom pojedincu, mogu biti kažnjeni novčano. Ali, ako preko korišćenja anonimnih izvora drmaš celu Srbiju, nema ničijih individualnih duševnih bolova.
Anonimno drmanje ovde je redovno stanje.
Urednik sajta „Dvogled”

Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.