Конкурс за годишње награде УНС-а
Конкурс за годишње награде УНС-а
Naslovna  |  Šta radimo  |  Muzeji Srbije - deset dana od 10 do 10  |  Program za 15. maj 2015. godine - „Muzeji Srbije, deset dana, od 10 do 10“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Muzeji Srbije - deset dana od 10 do 10

Program za 15. maj 2015. godine - „Muzeji Srbije, deset dana, od 10 do 10“

Program za 15. maj 2015. godine

Po danima, satnici i oblastima: Beograd, Novi Sad, Srem (Ruma , Sremska Kamenica, Sremska Mitrovica, Sremski Karlovci, Šid), Banat (Bela Crkva , Vršac, Idvor, Zrenjanin, Pančevo), Bačka (Vrbas, Subotica), istočna Srbija ( Bor, Zaječar, Kladov, Knjaževac, Petrovac na Mlavi, Pirot, Požarevac, Smederevo) , centralna Srbija (Aleksandrovac, Aranđelovac, Jagodina , Kraljevo, Kruševac, Paraćin, Čačak), južna Srbija (Vranje, Leskovac, Niš, Prokuplje), zapadna Srbija (Banja Koviljača, Valjevo, Novi Pazar, Priboj, Prijepolje, Užice)

Beograd (samo otvaranja izložbi i posebno programi)

12:00 Arheološka zbirka Filozofskog fakulteta – stručno vođenje kroz postavku

12:00 Muzej pozorišne umetnosti Srbije – stručno vođenje kroz izložbu 180 godina Knjaževsko srpskog teatra Kragujevac

13:00 Istorijski muzej Srbije – otvaranje izložbe Krajnje odredište Aušvic– Holokaust u Srbiji

13:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz stalnu postavku

14:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz izložbu 160 godina od uvođenja telegrafskog saobraćaja u Srbiji

16:30-18:00 Centralni institut za konzervaciju – Kroz ključaonice ateljea. Sve što niste znali o konzervaciji, a niste imali koga da pitate!

17:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz stalnu postavku 18:00 Arheološka zbirka Filozofskog fakulteta – stručno vođenje kroz postavku

18:00 PTT muzej – stručno vođenje kroz izložbu 160 godina od uvođenja telegrafskog saobraćaja u Srbiji

20:00 Muzej Vuka i Dositeja – koncert u dvorištu

***

Novi Sad (samo otvaranja izložbi i posebno programi)

10:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

11:00 Spomen-zbirka Pavla Beljanskog – O delima i umetnicima – tumačenje stalne postavke

12:00 Muzej Vojvodine – otvaranje izložbe Druže Tito rat je završen

12:00 Pokrajinski zavod za zaštitu prirode – projekcija filma „Reka života – Dunav“

12:00 Galerija Matice srpske – stručno vođenje kroz izložbe Svetlost u mraku Prvog svetskog rata i Rubensovi krugovi i Predah uz umetnost sa Teglas barom

16:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

17:00 Muzej Vojvodine (Dunavska 35) – kreativne radionice za decu „Ah što volim pozorište“

18:00 Spomen-zbirka Pavla Beljanskog – O delima i umetnicima – tumačenje stalne postavke

18:00 Galerija Matice srpske – predavanje U spomen viteštvu, prof. dr Jelica Lopušina-Novaković, šef i osnivač Grupe za nizozemske studije

18:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – stručno vođenje kroz Podzemne vojne galerije

19:00 Arsenal na Petrovaradinskoj tvrđavi (Muzej grada Novog Sada) – predstava Sarajevski atentat

19:00 Muzej Vojvodine (Dunavska 35) – otvaranje izložbe Ala smo se naodmarali...

19:00 Muzej savremene umetnosti Vojvodine – projekcija dokumentarnog filma Kampanja mržnje: Rusija i gej propaganda, režija Skot Stern, Majkl Lukas, SAD, Rusija, 2014.

21:00 Muzej savremene umetnosti Vojvodine – projekcija dokumentarnog filma Krug, režija Stefan Haupt, Švajcarska, 2014.

20:00 Galerija Matice srpske – Ciklus 6 muzejskih temaZabava i slobodno vreme

20:00 Muzej Vojvodine (Dunavska 35/37) – stručna vođenja kroz stalnu postavku

***

Ruma

10:00-22:00 Zavičajni muzej – stalna postavka i izložbe O ratu i ustanku i Ćilimi i uzorci tkanja iz Muzejske zbirke

Sremska Kamenica

10:00-16:00 Spomen-zbirka Jovan Jovanović Zmaj

Sremska Mitrovica

10:00-22:00 Muzej Srema, Stalna istorijska postavka – Stručna vođenja kroz postavku

10:00-22:00 Muzej Srema, Stalna istorijska postavka – Dan etnografskog i dokumentarnog filma

10:00-22:00 Muzej Srema, Stalna arheološka postavka – Stručna vođenja kroz postavku

17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica grnčarije

17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica svetiljki

17:00-22:00 Lapidarijum Muzeja Srema – Radionica mozaika

Sremski Karlovci

10:00-18:00 Zavičajna zbirka – stalna postavka i izložba Modni ukus starih Karlovčana

Šid

10:00-22:00 Muzej naivne umetnosti „Ilijanum“ – postavka slika Ilije Bašičevića Bosilja

12:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Stručno tumačenje stalne postavke

12:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Radionica za decu sa posebnim potrebama:

Proleće u šidskim baštama

16:00 Galerija slika „Sava Šumanović“ – Stručno tumačenje stalne postavke

***

Bela Crkva

10:00-22:00 Muzej i Istorijski arhiv – izložbe Ruska emigracija u Beloj Crkvi između dva Svetska rata i Znameniti ljudi male varoši

18:00-20:00 Dvorište Muzeja – Slikarska radionica „Otvoreni atelje“

Vršac

10:00-22:00 Konkordija – izložbe: Hronika Vršca, Hladno oružje iz zbirki Gradskog muzeja, Izložba Slika i crteža Javor Rašajski, Izložba fotografija Stanislava Valnohe "Moja divna Češka i Srbija"

Apoteka na stepenicama – izložbe: Od praistorije do srednjeg veka, Istorijazdravst vene kulture jugoistočnog Banata, Medalje iz zbirki Gradskog muzeja

(uobičajeno radno vreme)

Idvor

10:00-22:00 Zavičajni muzej Mihajla Pupina – izložba Mihajlo Pupin  stvaralačka koordinacija

Zrenjanin

10:00-22:00 Narodni muzej – izložbe Pregled istorije Zrenjanina, Gde svi ćute one govore i Kolo srpskih sestara – poklonjena kolekcija

10:00-22:00 Salon Savremene galerije Umetničke Kolonije Ečka–Zrenjanin – izložba

Dragoslav Stojanović Sip  znak, poruka, smisao

Pančevo

10:00-22:00 Narodni muzej – izložbe U ime naroda!Dr Mihovil Tomandl- čuvar baštine i Pančevo očima umetnika – omaž Jovanu Vitomirovu

17:00 Narodni muzej - Stručno vođenje kroz izložbu U ime naroda! 18:00 Narodni muzej - Tribina „OZNA mač revolucije“

***

Vrbas

10:00-22:00 Muzejska zbirka - Likovna kolonija Od 10 do 10

10:00-22:00 Likovna galerija Kulturnog centra – izložba radova profesora i asistenata Akademije klasičnog slikarstva Univerziteta EDUKON

10:00-22:00 UR „Koktel Salon Šišmiš“ – izložba: Alan Ford  citati 

10:00-18:00 OŠ „Petar Petrović Njegoš“ – izložba Treća godina Prve osmoletke 11:00 Plato ispred Muzejske zbirke – Radionica „Školica – crtica“

11:00 Plato ispred Muzejske zbirke – „Sa malim balerinama“, Baletski studio Elizabete Matić

18:00 Reformatorska crkva - Predavanje mr Dariuša Samiia, Muzej Vojvodine „Persija – istorija“

20:00 Reformatorska crkva - Koncert Osnovne muzičke škole Vrbas

Subotica

10:00-18:00 Gradski muzej – izložbe U ogledalu vremena  srpsko građansko društvo na razmeđu vekova kroz Zbirku dr Jovana Milekića, Zbirka stakla Muzeja Slovenije (19-20. vek), The Nature of Art Nouveau Arhitektura i moda

***

Bor

10:00-18:00 Muzej rudarstva i metalurgije – stručno vođenje kroz izložbu „Čuvajte mi Jugoslaviju“

19:00 Muzej rudarstva i metalurgije – promocija monografije „Bor i Majdanpek – kulturna stratigrafija praistorijskih lokaliteta između Đerdapa i Crnog Timoka“

Zaječar

10:00-22:00 Narodni muzej – Stručno vođenje kroz stalnu postavku

19:00 Radul begov konak – otvaranje izložbe Rock moment, izložba fotografija autora Anamarije Vartabedijan i Stanislava Milojkovića

Kladovo

10:00-22:00 Arheološki muzej Đerdapa – izložbe ...Veličanstveno je stajati na obali Dunava.../...Magnum est stare in Danubii ripa... i 1964-2014-2015: Pet decenija projekta Đerdap

Knjaževac

10:00-16:00 Zavičajni muzej – Izložba slika i crteža Lazara Vozarevića

10:00-12:00 Muzej grada u Kući Ace Stankovića – lični predmeti i ambijent epohe

18:00-22:00 Zavičajni muzej – Izložba slika i crteža Lazara Vozarevića

18:00-20:00 Muzej grada u Kući Ace Stankovića – lični predmeti i ambijent epohe

19:00 Zavičajni muzej – „Očuvanje lokalnog dijalekta – očuvanje nematerijalne kulturne baštine“, predavanje Jelene Milošević, prof. srpskog jezika i književnosti

Pirot

10:00-22:00 Muzej Ponišavlja – stalna postavka

Požarevac

10:00-22:00 Narodni muzej – 70 godina pobede

10:00-22:00 Galerija savremene umetnosti – Novi pogled – autori Ivan Pavić, Slavica Marković, Olivera Gavrić-Pavić

10:00-22:00 Narodni muzej – arheološka postavka i lapidarijum

10:00-22:00 Galerija Miodraga Markovića – postavka slika 10:00-22:00 Muzej kulturne istorije – postavka primenjene umetnosti

10:00-22:00 Kuća Dobrnjčevih – postavke Požarevački mir, Oružje ustanika I i II srpskog ustanka i enterijer srpske kuće s početka 19. veka

10:00-22:00 Etno park na Tulbi - izložba na otvorenom (objekti narodnog graditeljstva)

10:00-22:00 Šator posvećen Požarevačkom miru 1718 – postavka originalnih predmeta i fotokopija dokumenata vezane za ovaj događaj

Smederevo 10:00-22:00 Muzej u Smederevu –izložba Džinovi ledenog doba

10:00-22:00 Istorijski arhiv – postavka Smederevo u izlogu

***

Aleksandrovac 

10:00-22:00 Zavičajni muzej Župe - Istorijski razvoj Župe aleksandrovačke

Aranđelovac 10:00-22:00 Narodni muzej – postavka Milenijumi

17:00 Narodni muzej - Predavanje dr Spomenka Mihajlovića, profesora Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu „Milutin Milanković – proučavanje na polju geomagnetizma“

20:00-22:00 Narodni muzej – Teleskop ispred Muzeja

Jagodina

10:00-22:00 Muzej naivne i marginalne umetnosti – 55 godina MNMU  Izložbena i izdavačka delatnost MNMU 1960-2015

Kraljevo

10:00-22:00 Narodni muzej – Stalna postavka i Milorad Jović, prvi upravnik Narodnog muzeja u Kraljevu

12:00 Obeležavanje jubileja 65. godina rada Narodnog muzeja Kraljevo

Kruševac

10:00-22:00 Narodni muzej – stalna postavka

10:00-22:00 Kuća Simića – stalna postavka i izložba To su bili svatovi: venčanja, običaji, sećanja

13:00 Narodni muzej – otvaranje izložbe Zločini Vermahta

20:00 Umetnička galerija – otvaranje izložbe Dokumenta – 1962–2012.

Paraćin

10:00-22:00 Zavičajni muzej – stalna postavka

10:00-16:00 Zavičajni muzej – Radionica za decu „Mali arheolozi“

Čačak

10:00-22:00 Narodni muzej – stalna postavka i izložba crteža i kratkih priča Dva lica istoga

***

 

Vranje

10:00-22:00 Galerija Narodnog muzeja – stalna postavka i izložbe Spomenici i spomen obeležja antifašizmu, Tradicionalni nakit od perli iz Gornje Pčinje, Tavanica sa oslikanom predstavom Takovskog ustanka iz 1881.

13:00-15:00 Galerija Narodnog muzeja – Radionica za decu „Običaji nekad i sad“

19:00 Galerija Narodnog muzeja – Maj mesec muzike, koncert Masako Sakai (klavir)

Leskovac

10:00-22:00 Narodni muzej – Nova stalna postavka, Međunarodna izložba grafika i izložba Grnčarija

11:00-13:00 Gradska kuća - Upoznajmo Muzej. PowerPoint prezentacija za učenike osnovnih škola

18:00 Narodni muzej - Smotra arheološkog filma

Niš

10:00-22:00 Galerija „Srbija“ – Muzej virtuelne imovine, multimedijalna izložba Dušana Todorovića

10:00-22:00 Galerija „Paviljon“ – Vazduh i snovi  omaž Gastonu Bašlaru, izložba objekata i instalacija Ivane Dragutinović Sokolovski i Elizabete Matorkić

10:00-22:00 Salon 77 – Teorija jedinstva, izložba crteža Vojislava Radovanovića

12:00 Narodni muzej Niš - Autorska vođenja kroz izložbe kustosa arheološke, numizmatičke i epigrafske zbirke

14:00 Narodni muzej Niš - Autorska vođenja kroz izložbe kustosa arheološke, numizmatičke i epigrafske zbirke

18:00 Logor „12. februar“ – Predavanje Ivana Mitića „Niš u doba Kralja Milana“

18:00 Galerija „Sinagoga“ - Smotra arheološkog filma: „Rimsko pozorište u Aosti“

20:00 Galerija „Sinagoga“ - Smotra arheološkog filma: „Viminacijum“

Prokuplje

 10:00-22:00 Narodni muzej Toplice – izložba Toplica u Drugom svetskom ratu

10:00-17:00 Narodni muzej Toplice – Radionice i igraonice sa učenicima osnovnih i srednjih škola

Pločnik kod Prokuplja 10:00-18:00 Arheo park Pločnik – rekonstrukcija stanovanja neolitskih zajednica17:00-22:00 Arheo park Pločnik – Veče pod bakljama u Pločniku

***

 Banja Koviljača

10:00-20:00 Memorijalna galerija bitke na Drini 1914 – stalna postavka

Valjevo

10:00-22:00 Galerija Narodnog muzeja Valjevo - izložba Valjevo 1914-1915. godine, grad bolnica

Novi Pazar

10:00-22:00 Muzej „Ras“ – stalna postavka 19:00 Muzej „Ras“ – Smotra arheološkog filma

Priboj

10:00-22:00 Zavičajni muzej – Šest snova u dve noći, šest izložbi u jednom prostoru

Prijepolje

10:00-22:00 Muzeju Prijepolju – izložbe I ovaj kamen zemlje Srbije i Iz zbirke Istorijskog arhiva u Požarevcu

10:00-22:00 Kuća Jusufagića – postavka Rahatluku kraja nema

 10:00-22:00 Katolička crkva - postavka fotografija Katolička crkva u Prijepolju

Užice

10:00-22:00 Narodni muzej – Užice nastanak i razvoj, Vasilije Vasa Dolovački  Slike i crteži

10:00-18:00 Jokanovića kuća – stalna postavka

10:00-18:00 Hidrocentrala pod Gradom

Kadinjača kod Užica 10:00-17:00 Spomen-kompleks Kadinjača

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi