Насловна  |  Актуелно  |  Регион  |  Омбудсман: Ефикасно процесуирати пријетње и нападе на новинаре
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Регион

28. 05. 2021.

Извор: Антена М

Омбудсман: Ефикасно процесуирати пријетње и нападе на новинаре

У свијетлу посљедњих информација о отвореним пријетњама и застрашивању новинара у Црној Гори, али и региону, институција Заштитника подсјећа да су неприхватљиве било које врсте притисака и угрожавања слободе медија, осуђује њихове појаве и позива да сви случајеви буду ефикасно испитани и процесуирани.

„То посебно имајући у виду неповољан амбијент за рад новинара, у дужем временском периоду, који изазива забринутост домаће али и међународне јавности. Додатно заврињава што су пријетњама, увредама и другим непримјереним коментарима изложени неријетко и чланови породица новинара, укључујући и дјецу.

Оваква пракса се мора мијењати, а посебно инсистирамо на адекватној администрацији кометара на порталима и профилима медија на друштвеним мрежама, који су и даље доминантно извориште говора мржње.

Молимо све оне који су незадовољни начином извјештавања, поштовањем програмских стандарда или сматрају да су им објавама повријеђена нека друга права, да уложе приговоре и искористе расположиве процедуре пред Медијским савјетом за саморегулацију, омбудсманским тијелима медија који их посједују, Агенцијом за електронске медије и у крајњем надлежним судовима.

Иако је основни мандат Институције да поступа у односу на државне и органе јавне власти, те самим тим не може доносити одлуке о приватним медијима (изузев када се ради о случајевима дискриминације), све чешће добијамо и обраћања самих медија са указивањима на споран начин извјештавања колега, гдје се тражи наш став по питању кршења Кодекса новинара, да се одредимо према уређивачкој политици и сл.

Овакви примјери само су још један у низу аргумената који указују на потребу проналаска адекватног механизма саморегулације медијских садржаја, али и јачања међусобне солидарности и поштовања самих колега, што би засигурно убрзало рјешавање неких од постојећих проблема“, наводи се у саопштењу.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси