Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Prelazak na budžet može da ugrozi nezavisnost javnih servisa
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

01. 04. 2013.

Autor: Milka Radović Izvor: Blic

Prelazak na budžet može da ugrozi nezavisnost javnih servisa

Ukidanje TV pretplate i prelazak Radiotelevizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine na finansiranje iz budžeta ukinuće namet za građane. Sa druge strane, to bi moglo da ugrozi i nezavisnost javnih servisa i poveća njihovu podložnost političkim pritiscima.

Potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić odbacio je predlog da se pretplata naplaćuje uz porez na imovinu, kako je bilo predviđeno prvim nacrtima Zakona o elektronskim medijima. Kako je obrazloženo u vladajućoj koaliciji, građanima ne bi trebalo uvoditi nove namete, a država mora da nađe drugi način fi nansiranja javnih servisa.

Međutim, mnogi nisu zadovoljni ovakvim predlogom. - Finansiranje javnih servisa iz budžeta bio bi korak unazad i smanjiće medijsku nezavisnost i povećati ograničenja - rekao je generalni direktor RTV Siniša Isakov.

On je ocenio da bi najkvalitetnije rešenje bila pretplata koju bi javni servisi sami ubirali, što bi garantovalo “političku, ekonomsku i svaku drugu nezavisnost”. I članovi Programskog odbora RTS iz opozicionih partija nisu za finansiranje javnih servisa iz budžeta.

Jelena Trivan (DS), član Programskog odbora RTS, smatra da će se bez javnog servisa cela medijska scena pretvoriti u jedan veliki rijaliti. - RTS je glomazan servis, ali sa adekvatnim socijalnim programom može se učiniti manjim. Nisam za to da se zbog nedostatka sredstava, ličnog nezadovoljstva programom ukine fi nansiranje RTS-a, a samim tim i sve ono što javni servis mora da pruži građanima, jer su javni servisi čuvari nacionalne kulture, jezika i imaju obrazovnu ulogu - kaže Trivan.

Bojan Đurić (LDP), takođe član Programskog odbora, kaže da će u slučaju ukidanja mesečne pretplate od 500 dinara i ako država u potpunosti preuzme fi nansiranje RTS vlast imati uređivačku politiku ove televizije na tacni. On kaže da je preglomazni RTS ponašanjem prethodne i sadašnje vlasti doveden u situaciju da bira između dva rešenja koja su kao izbor između vešala i giljotine. - Nedostatkom novca stradaće prvo ono što je tek počelo da se razvija na RTS-u:ozbiljno političko novinarstvo, dokumentarni program, kao i deo sportskog i drugih programa - tvrdi Đurić.

Država bi trebalo da izdvaja iz budžeta najmanje 70 miliona evra kako bi javni servis normalno funkcionisao i razvijao se.

Kako smo nezvanično saznali, RTS će sačekati zvaničan predlog budžeta i u skladu sa tim razmišljati o otpuštanju radnika i budućnosti televizije. - Evropske direktive govore o tome da je svaka država dužna da obezbedi stabilno finansiranje javnih servisa. Ako plaćanje pretplate, kao što je sada slučaj, ne može da obezbedi stabilno fi nansiranje javnih servisa, onda se mora razmišljati o drugom modelu.

Lično mislim da bi kombinovani model bio idealan, a to je da svi oni koji budu imali energetske socijalne karte, a takvih je oko 350.000, budu oslobođeni pretplate, a da umesto njih država plaća kroz budžet.

Oni koji nisu takvog socijalnog položaja mogu da nastave plaćanje pretplate - kaže Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA. On smatra da bi takvim modelom moglo doći do stabilnog funkcionisanja javnog servisa.

Kako se finansiraju javni servisi u regionu

Država - Način - finansiranja - Koliko građani plaćaju mesečno

Hrvatska - Pretplata,poseban račun - 10,5 evra

Crna Gora -  Direktno iz budžeta

BiH- Pretplata, uz telefonski račun ili posebno  - 3,75 evra

Makedonija - Pretplata,posebna poreska taksa - 3 evra  

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi