Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Lokalu preti medijski mrak
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 09. 2013.

Autor: Z. R. Izvor: Danas

Lokalu preti medijski mrak

Nadzorni odbor RTK naročito je zabrinut zbog nedemokratske atmosfere u kojoj se pišu medijski zakoni, koji će odrediti sudbinu brojnih medija i novinara u Srbiji.

 

U radnim grupama za izradu nacrta zakonskih rešenja, osim predstavnika prestoničkih medija i pojedinih interesnih grupa, nema ljudi iz medija u unutrašnjosti, čiji opstanak je ugrožen i čijim gašenjem bi u Srbiji nastao svojevrsni medijski mrak.

Nacrti zakona o elektronskim medijima i o javnim servisima objavljuju se na sajtu Ministarstva kulture, da bi, nakon njihovog povlačenja, stigla informacija da nisu ni napisani u tom ministarstvu. Potom se formira radna grupa koja „uspeva“ da dva zakona napiše za nedelju dana, navodi se, između ostalog, u jučerašnjem otvorenom pismu Nadzornog odbora RTK.

Dodaje se da navedene, ali i brojne druge činjenice i informacije, poput one da se navodno već zna vlasnik neprivatizovanih elektronskih medija u Srbiji, upozoravaju da je neophodna brza reakcija nadležnih, ali i javnosti.

Nadzorni odbor RTK konstatuje da su regionalni javni servisi, predviđeni Medijskom strategijom republičke vlade, praksa u mnogim evropskim zemljama, poput Nemačke, Austrije, Danske, Švedske i drugih, te da, otuda, nisu tačne tvrdnje da se Evropa protivi njihovom formiranju i u Srbiji.

Ukidanjem i privatizacijom regionalnih javnih servisa koji su trenutno u statusu javnih preduzeća krši se pravo građana na blagovremeno i objektivno informisanje o svim relevantnim događajima u lokalnim i regionalnim zajednicama, upozorava nadzorni odbor RTK.

Komentari (2)

ostavi komentar
uto

10.09.

2013.

anonymous [neregistrovani] u 14:10

Re: Komsijski predlog

Pobogu! Pa nije posao regionalnih i lokalnih medija da se takmice sa likovima koji radio ''program'' emituju iz kuhinja ili sa terasa. Uzgred, zalite se Vucicu, mozda bi on mogao da vas negde uposli, makar svirali iz kuhinje. Ili jednostavno ulozite u sopstveni medijski biznis, ako vam je vec stalo. Sto bi narod slusao Radio Kragujevac, Jagodinu ili Nis kada se pozdravi i zelje mogu pazariti kod komsije na spratu. Uh, da, za Radio Nis ne morate vise da brinete. Reseno je.

Odgovori
sub

07.09.

2013.

Сведочење [neregistrovani] u 00:43

На буџету да будемо, новинарке да мобингујемо

Српска привреда је у колапсу, нација се суочава са проблемом како да преживи, намети се не смањују, прошлост смо потрошили, а већ подуже трошимо последње мрвице неизвесне будућности. У таквој ситуацији, над становницима ове државе, из које бежи ко год је могао, а број се сваке године смањује за 36.000 колика је једна Ћуприја, већ више од пола деценије служамо кукњаву локалних трутова који би да и даље буду на буџетској сиси. Уз то се самопроглашавају "јавним регионалним сервисима". Па нам још казују да је тако у Немачкој, Аустрији, и другим развијеним земљама. Срамотно!
Надзорни одбор Радио-телевизије Крагујевац на чијем је челу Боривоје Радић, човек који је од почетка деведесетих променио три четири-пет партија, немилице дели лекције. Овога пута саопштењем које пртеноси у "Данасу", његов партијски друг из (пара)политичке НВО Шумадијска иницијатива.
Радио-телевизија Крагујевац и не мора бити приватизована, јер ко би нормалан купио медиј са стотину запослених, који је од оснивања опстајао само захваљујући парама из општинског буџета. Али, Надзорни одбор и директорка РТК, морају да схвате да Србија нема више пара да финансира "јавне сервисе" по општинама и градовима ове земље која сваким даном све више личи на економску пустињу. Нема пара ни за РТС, а камоли за РТК и сличне телевизије. Приче да ће грађанни живети у медијском мраку пролазе само као пароле. У време Интернета, бројних приватних радио и ТВ станица, смешни су "аргументи" пензионисаног етнолога који већ дуже време управља Радио-телевизијом која се лажно у својим програмима представља као "Јавни сервис Шумадије".
Бројке су неумољиве, Радио телевизија Крагујевац је од 2009. до 2012. укњижила губитак од 33.288.000 динара! Конкретно по годинама: 2009. године имала је 97 запослених и губитак на крају пословне године од 5.506.000 динара, упркос што је Град упумпао у ову рупу без дна , што кроз дирекрна давања, што кроз "теледириговани маркетинг" око 80 милиона динара! Наредне, 2010. број стално запослених је био 99, а губитак 10.879.000 динара. Године 2011. опет губитак од 8.926.000 динара, а број запослених нешто мање од 100, не рачунајући онај део хонорараца који се не појављује у завршном рачуну као ставка запослених већ се плаћања тих упосленика води кроз друге разделе. Коначно, 2012. уз сву халабуку и промоцију "шумадијскогх јавног сервиса" РТК бележи губитак од скоро 8 милиона динара, а у фирми има 96 стално запослених. Узгред, сваке године, Град Крагујевац убацује у овај "локални јавни сервис" око 80 милиона динара. Само ономе ко ништа не зна о политичким условљавањима, а таквих је ипак мало, не види да је "маркетинг" ове телевизије постављен по принципу да се локална јавна предузећа рекламирају код "локалној јавног сервиса". Радио Крагујевац, једна од најстаријих радио-станица у Србији, по слушаности је далеко испод радио-станица које су приватници отворили у само једној просторији. Упркос толиким парама из буџета, упркос рекламама које се олако добијају из јавно-комуналних предузећа, па чак се праве и рекламни блокови о томе шта предузећа чије директоре поставља градска врхушка раде на добробит грађана, материјални положај запослених у фирми није завидан. Питајте њих! Било је неколико реакција синдиката, упркос притиску директорке на упослене. Новинарка Ивана Ретас, имала је храбрости да јавности саопшти шта се дешава у тој кући, па је поднела и тужбу због мобинга, коју над њом спроводи директорка Јованка Маровић. Основни суд у Крагујевцу, пресудом 1П1-448/13 од 23. 05. 2013. утврдио је да "...Ивана Ретас из Крагујевца као запослени радник код туженог, новинар ЈП РТК из Крагујевца, претрпела и даље трпи злостављање на раду од стране директорке туженог Јованке Маровић из Крагујевца." Истом пресудом се, даље, забрањује мобинг директорке Јованке над новинарком Иваном Ретас, налаже се директорки да отклони "последице злостављања", да јој исплати разлику у плати насталу самовољним премештањем на радно место са најнижим коефицијентом, али и да јој тужена страна, дакле РТК, исплати 500.000 динара на име злостављања у раду у року од 15 дана од дана правоснажности под претњом принудног извршења".
Надзорни одбор РТК о овој пресуди, која утврђује мобинг над запосленом новинарком, није издао саопштење. Правилчно би било да пензинер Бора Радић поднесе оставку, ако већ неће директорка Јованка Маровић.
Код таквог стања ствари у РТК, не вреде закони, не вреде медијске стратегије, чак и када би Ликург написао закон о преосталим локалним радио-телевизијама, не би било помоћи. Ко је РТК бранио да успешно послује? Закон? Медијска стратегија? Наравно, не! Градска скупштина је давала паре, али и ову локалну телевизију претварала у добош њених локалних челника, сервис сваке партије на власти, што је за последицу имало да је профитабилније бити сервилан послушник свакој партијској шуши, а камоли главном локалном шефу, него осмислити програм, направити садржаје који ће се гледати, привући гледаоце, а самим тим и појачати интерес привреде да се оглашава на РТК. Али, какву рационалност може да има локална ТВ са 100 запослених! То ни Њујорк не би издржао, а камоли Крагујевац, у коме се као о двано прошлом времену сећају златних година "Заставе" и 228.000 аутомобила сишлих са трака у предвечерје распада СФРЈ и почетка братске кланице на просторима до јуче "збратимљених народа и народности". Ако је лидер највеће странке у Србији, Александар Вучић, рекао да држава нема и неће да попуњава рупе и спашава "Црвену звезду" и "Партизан" него нека иду на продају (па да држава заради а не да грађани плаћају деценијску пљачку фудбалских мешетара), ако је "Политика" као најстарија новинска кућа променила облик власништва, па чак и "Новости", најтиражнији лист, који је и у доба Тита пословао на тржишним принципима и помагао остала издања "Борбине" куће, ко би поверовао да грађани морају да финансирају РТК, у којој директорка има, изгледа, "најпречи пос' o" у виду мобинга над новинарком Иваном Ретас.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi