Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Savet za štampu sa sudijama
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

18. 12. 2013.

Autor: Nebojša Jovanović Izvor: Čačanske Novine

Savet za štampu sa sudijama

Sve češće se dešava da oni koji se smatraju oštećenim pisanjem medija ne traže ispravku nego odmah idu na sud da bi ostavarili materijalnu nadoknadu.

Predstavnici Saveta za štampu i Poslovnog udruženja Lokal pres, koje je jedan od osnivača Saveta, 28. novembra u Kragujevcu podelili su sa sudijama i tužiocima iz ovog dela Srbije iskustva iz dvogodišnje prakse Komisije za žalbe Saveta za štampu.

Seminaru, koji je u toku ove godine održan u svim krajevima Srbije, pod nazivom Savet za štampu i pravosuđe: Partnerstvo za najviše standarde u novinarstvu, prisustvovale su sudije i tužioci iz osnovnih i viših sudova i tužilaštava iz Kragujevca, Čačka i Kraljeva, kao i novinari lokalnih medija iz ova tri grada.

O radu Saveta za štampu i njegove Komisije za žalbe govorili su Dejan Miladinović, član UO Saveta i predsednik UO Lokal presa i predsedavajući Komisije za žalbe Zoran Ivošević. Profesor Ivošević je, između ostalog, govorio o razlici u načinu rada i praksi sudova koji sude po zakonima i Saveta koji odlučuje o poštovanju Kodeksa novinara Srbije.

On je posebno ukazao na da se sve češće dešava da oni koji se smatraju oštećenim pisanjem medija ne traže ispravku nego odmah idu na sud da bi ostavarili materijalnu nadoknadu i da bi sudije, kada odlučuju o nadoknadi za duševnu bol, trebalo da uzmu u obzir i to da li je ta osoba prethodno od redakcije tražila da objavi ispravku informacije koja joj je nanela štetu.

Zamenik predsedavajućeg Komisije za žalbe Stojan Marković, upoznao je sudije i tužioce sa najinteresantnijm slučajevima o kojima je Komisija do sada odlučivala i posebno istakao primer apatinskog nedeljnika Novi glas komune koji je sam tražio da se Savet izjasni o tome da li su prekršili Kodeks u slučaju za koji ih je Apelacioni sud u Novom Sadu osudio da plate drastičnu kaznu od milion dinara.

Komisija za žalbe je ocenila da je tekst napisan u skladu sa Kodeksom novinara Srbije. Advokat Lokal presa Dragan Lazarević ukazao je na neujednačenu praksu sudova kada odlučuju o sporovima koji se vode protiv medija, kao i na to da se povremeno dešava da i same sudije tuže, obično lokalne medije.

Sudije i tužioci su u toku debate podržali rad ovakvog samoregulatornog tela, navodeći neke od primera iz svoje prakse. Oni su istakli da sa novinarima uglavnom dobro sarađuju, da u lokalnim medijima iz njihovih gradova nije bilo ozbiljnijih slučajeva kršenja ni Kodeksa ni zakona, ali da je sitnijih propusta bilo i na jednoj i na drugoj strani.

Zajednička ocena svih učesnika bila je da se odnos između novinara i predstavnika pravosuđa popravlja, a da su ovakvi susreti dobra prilika da razmene iskustva i razgovaraju o svojim greškama.

Seminar je organizovan u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji i uz finansijsku podršku Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi