Vesti
17. 05. 2014.
Bez novca posle kritika?
Odlukom Komisije za medije i rešenjem prvog čoveka grada Subotice, za finansiranje i sufinansiranje lokalnih štampanih i elektronskih javnih glasila, ove godine biće izdvojen 21 milion dinara.
Međutim, subotičku javnost je razočarala i zaintrigirala činjenica da na spisku medijskih kuća, ovoga puta nema najposećenijeg gradskog sajta „subotica.com“.
Kako je uslov za dobijanje novca iz gradske kase bio praćenje rada lokalne samouprave, mnogima nije jasno zbog čega je ovaj portal „izvisio“. Jer, gotovo da nema događaja iz svih sfera života grada, koji za osam godina nije bio obeležen tekstom i fotografijama. Dnevno ga pregleda više od 30.000 građana, a koliko je sajt uticajan, najbolje govori činjenica da odeljak „pištaljka“, u kome građani iznose svoje probleme i kritike, vrlo često razmatraju i javna preduzeća.
Po mišljenju vlasnika sajta, koji su uredno predali obimnu konkursnu dokumentaciju, ovakvim stavom grada sajt je „kažnjen“ zbog slobodne uređivačke politike koju vodi od samog osnivanja, i zato što se nikada nije ustručavao da argumentovano kritikuje rad lokalne vlasti.
- Lokalni političari, među njima i članovi Komisije za dodelu sredstava u oblasti informisanja, često su kritikovani, ali ne kroz tendenciozno izveštavanje ili politički marketing, nego najviše kroz komentare građana - objašnjava Miloš Perović, jedan od vlasnika sajta.
- Ako je kriterijum afirmativno izveštavanje na način koji želi lokalna politička postavka, onda to treba saopštiti građanima iz čijeg džepa taj novac i dolazi. U Gradskoj kući juče niko nije želeo da komentariše ovu situaciju, a kratko nam je rečeno da je zahtev odbijen jer je projekat sajta „subotica. com“ iziskivao prilično veliki novčani iznos. Svi građani koje smo pitali, složili su se sa činjenicom da je, bilo da ga vole ili ne vole,„subotica.com“ jedna od prvih veb adresa koju svakog jutra ukucavaju i građani i lokalni političari.
Najviše za Televiziju Panon
Što se elektronskih medija tiče, iz budžeta grada biće finansirano 12 programa i projekata, a najviše novca odobreno je subotič koj Televiziji Panon - 5,7 miliona dinara. Ju eko televiziji pripada četiri miliona, Siti TV dobija 2,5 miliona, dok će za dva projekta Radio-televizija K23 dobiti ukupno 1,9 miliona. Ostali elektronski mediji, prvenstveno sajtovi, dobili su iznose od 200.000 do 700.000 dinara.
Od štampanih medija najviše para odobreno je listu „Mađar so“ - 971.000 dinara.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.